Rozwód w czasie koronawirusa
Coraz powszechniejsze są opinie, że izolacja wynikająca z epidemii koronawirusa spowoduje znaczący wzrost spraw rozwodowych. Czy faktycznie tak będzie pokaże najbliższa przyszłość. Wpis ten jest skierowany do osób, które podjęły decyzję o rozwiązaniu małżeństwa i zastanawiają się czy wnosić w czasie trwania epidemii pozew o rozwód.
Kiedy nie należy zwlekać ze złożeniem pozwu?
Odpowiedź na tego typu wątpliwości może być tylko jedna. Jeżeli małżonek podjął ostateczną decyzję o rozstaniu i nie widzi możliwości uratowania związku małżeńskiego powinien złożyć pozew rozwodowy pomimo ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa. Należy mieć świadomość, że sądy w obecnej sytuacji pracują w zmienionej formie. Odbywają się jedynie rozprawy i posiedzenia w tzw. sprawach pilnych.
Sprawy rozwodowe nie zaliczają się do takich. Złożenie pozwu rozwodowego spowoduje wszczęcie postępowania. Sąd nie wyznaczy jednak terminu rozprawy. Zakończenie sprawy rozwodowej nastąpi dopiero po zniesieniu ograniczeń w sądownictwie. Osoba zdecydowana na rozwód powinna jednak wnieść pozew już teraz. Sądy bowiem, po przywróceniu zwykłego trybu funkcjonowania, będą w pierwszej kolejności rozpatrywały sprawy już wniesione do sądu. Zwłoka z wniesieniem powództwa rozwodowego niewątpliwie jeszcze bardziej wydłuży w czasie moment prawomocnego wyroku rozwodowego.
Co powinien zawierać pozew o rozwód ?
Złożenie pozwu teraz jest tym bardziej uzasadnione gdyż niektóre decyzje procesowe sądy podejmują na posiedzeniach niejawnych. W takim trybie orzekają chociażby o zabezpieczeniu alimentów na czas trwania procesu. Jeżeli w pozwie rozwodowym strona sformułuje wniosek o zabezpieczenie alimentów na rzecz dzieci lub małżonka to sąd mimo, że nie wyznaczy rozprawy, orzeknie o takim żądaniu na posiedzeniu niejawnym.
Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów jest natychmiast wykonalne, a więc podlegające egzekucji sądowej. Jeżeli np. jeden z rodziców nie przyczynia się do utrzymania wspólnego dziecka właściwym będzie złożenie pozwu o rozwód wraz z wnioskiem o zabezpieczenie alimentów. Ważnym jest również, że co do zasady, małżonkowie do czasu prawomocnego wyroku sądowego pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej. Podział majątku wspólnego możliwy będzie wówczas dopiero po zakończeniu sprawy rozwodowej kiedy wspólność majątkowa ustanie.
Kontakt z adwokatem podczas epidemii
Mimo obecnych ograniczeń kontakt z adwokatem w sprawie rozwodowej jest wskazany i możliwy także za pośrednictwem mailowym oraz telefonicznym. Nie powinno także rodzić problemów zebranie niezbędnej dokumentacji potrzebnej do wytoczenia powództwa o rozwód i wysłanie jej adwokatowi w celu wniesienia pozwu o rozwód.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Jak się rozwieść podczas pandemii? O czym pamiętać przygotowując się do rozwodu?Jak złożyć pozew o rozwód w czasie koronawirusa!
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie