10 mitów na temat rozwodu
10 mitów na temat rozwodu
Z jakimi przekonaniami przychodzą Klienci chcący się rozwieść. Poznaj 10 najczęstszych błędnych opinii na temat rozwodu.
Mit 1: Małżonek nie da mi rozwodu
To nie małżonek daje rozwód ,a o rozwodzie orzeka sąd. Jeżeli stwierdzi on, że pomiędzy stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia orzeknie rozwód. Spraw, w których sąd oddalił powództwo o rozwód jest bardzo mało. Zatem to nie od małżonka, który nie chce rozwodu zależy czy sąd rozwiąże małżeństwo.
Mit 2: Wyłączną winę małżonka łatwo udowodnić
Sąd jeżeli jest taka wola małżonków orzeka kto jest winny rozpadu małżeństwa. Rozwodzący małżonkowie nie zdają sobie sprawy, że walka o winę powoduje najczęściej, że sprawa rozwodowa trwa dłużej. Ponadto sąd nie stopniuje winy w rozpadzie małżeństwa. Jeżeli zatem jeden z małżonków przyczynił się chociażby w niewielkiej części do rozpadu małżeństwa sąd orzeknie winę obu małżonków.
Mit 3: Wina ma wpływ na podział majątku
Kwestia winy nie ma co do zasady znaczenia do spraw związanych z podziałem majątku. Sąd dzielący majątek nie będzie zatem dochodził kto zawinił w rozpadzie małżeństwa.
Mit 4: Małżonek wyłącznie winny zawsze musi płacić alimenty na drugiego małżonka
Sąd w określonych sytuacjach może orzec taki obowiązek. Nie działa jednak automatycznie. Nawet w przypadku uznania winy jednego małżonka sąd nie musi obciążać go alimentami na rzecz byłego małżonka. Praktyka pokazuje, że obecnie sądy z dużą dozą ostrożności orzekają takie alimenty.
Mit 5: Wina małżonka wpływa na uregulowanie spraw rodzicielskich
W tym zakresie sąd ocenia relacje pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami a dziećmi. Nawet wyłącznie winny małżonek może mieć przyznane prawo do opieki nad dziećmi.
Mit 6: Rozwód da się przeprowadzić szybko
Niestety sądy pracują coraz wolniej. Nawet w mniejszych sądach na sprawę rozwodową trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy. W większych miastach czas oczekiwania na pierwszy termin rozprawy może wynosić ponad 6 miesięcy. W przypadku sporu sprawa rozwodowa może trwać latami.
Mit 7: Sąd rozwodowy ureguluje wszelkie sprawy majątkowe
Jedynie jeżeli jest zgoda co do sposobu podziału wspólnego majątku i nie przedłuży to sprawy rozwodowej sąd może także dokonać podziału takiego majątku. Zazwyczaj jednak po prawomocnym wyroku rozwodowym należy przeprowadzić w odrębnym postępowaniu sprawę o podział majątku.
Mit 8: Brak drugiego małżonka na rozprawie rozwodowej uniemożliwi rozwód
W przypadku nieobecności pozwanego małżonka na sprawie rozwodowej i nie zajęcia przez niego żadnego stanowiska w sprawie sąd wyda wyrok zaoczny. Sąd musi jednak uznać, że pozwany małżonek został skutecznie zawiadomiony o terminie rozprawy.
Mit 9: Im więcej świadków powołam w sprawie tym moje szanse na korzystny wyrok są większe
Nie od ilości ,a od jakości materiału dowodowego zależy w jaki sposób sąd oceni zgromadzone dowody. Zazwyczaj powoływani świadkowie są związani z jedną ze stron i sąd mając tego świadomość ostrożnie podchodzi do takich dowodów. Dużo bardziej skuteczne są dowody obiektywne, trudne do podważenia w sprawie o rozwód np. nagrania świadczące o nagannym zachowaniu małżonka, które skutkowało rozpadem związku.
Mit 10: Sprawa o rozwód jest prosta
Jeżeli małżonkowie nie mają małoletnich dzieci i chcą się zgodnie rozwieść bez orzekania o winie przeprowadzenie sprawy rozwodowej jest proste. Zawsze jednak należy przynajmniej skonsultować się z adwokatem rozwodowym, aby poznać swoje prawa i konsekwencje rozwodu. W przypadku posiadania wspólnych małoletnich dzieci oraz woli wykazywania winy w rozpadzie małżeństwa należy skorzystać z usług adwokata. Wyrok rozwodowy w takiej sytuacji będzie miał doniosłe znaczenie w przyszłym życiu małżonków, szczególnie w sprawach rodzicielskich. Sąd bowiem będzie regulował w wyroku rozwodowym alimenty, władze rodzicielską oraz kontakty z dziećmi.
Kontakt z adwokatem od spraw rozwodowych w Warszawie
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie rozwodowej skonsultuj się z adwokatem do spraw rozwodowych w Warszawie.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie