Opieka naprzemienna
Na czym polega opieka naprzemienna? Brak zgody matki na opiekę naprzemienną. Jakie korzyści ma opieka naprzemienna?
Na czym polega opieka naprzemienna?
W sprawach o rozwód lub przed sądem rodzinnym rodzice małoletnich dzieci mają możliwość domagania się ustanowienia przez sąd opieki naprzemiennej. Taki sposób uregulowania władzy rodzicielskiej polega na ustaleniu, że dzieci będą przebywały z każdym z rodziców w ustalonych i równych okresach czasu. Sąd bierze pod uwagę sytuację życiową dzieci oraz umiejętności wychowawcze rodziców. Przy ustaleniu opieki naprzemiennej ważne jest, aby sąd zwrócił uwagę na wszelkie okoliczności sprawy. Istotną rolę odgrywa wiek dzieci. Przy dzieciach w wieku niemowlęcym trudno oczekiwać, aby sąd ustalił opiekę naprzemienną. Zazwyczaj w takim przypadku dziecko pozostaje przy matce, a ojciec ma ustalone odpowiednio kontakty z dzieckiem. W przypadku starszych dzieci, wieku przedszkolnym lub szkolnym sądy częściej są skłonne ustalić opiekę naprzemienną. Przy braku zgody rodzica na opiekę naprzemienną sąd posiłkuje się opinią biegłych, którzy po badaniu psychologicznym i pedagogicznym rodziców i dzieci wydają opinię stwierdzającą czy zgodna z dobrem małoletnich dzieci będzie opieka naprzemienna. Sąd bada także sytuację materialną i lokalową rodziców dziecka. Aby orzec opiekę naprzemienną rodzice co do zasady powinni mieszkać w jednej miejscowości, aby dzieci miały stosunkowo bliską odległość do przedszkola czy szkoły. Trudno przyjąć opiekę naprzemienną w sytuacji, gdy rodzic dziecka nie ma odpowiednich warunków mieszkaniowych, aby dziecko mogło w nim zamieszkiwać.
Brak zgody matki na opiekę naprzemienną
O wiele częściej sąd orzeka opiekę naprzemienną jeżeli rodzice zgodnie o to wnoszą i przedstawią sądowi plan wychowawczy dotyczący małoletnich dzieci. Przepis kodeksu rodzinnego pozwalają jednak na przyjęcie opieki naprzemiennej nawet jeżeli jeden z rodziców nie wyraża na to zgody. W sprawach rozwodowych lub sprawach przed sądem rodzinnym sąd kieruje się wyłącznie dobrem dzieci. Jeżeli dzieci w toku badania przed biegłymi określą, że chcą przebywać w tym samych okresach czasu z każdym z rodziców, a pozostałe okoliczności sprawy temu się nie sprzeciwiają to sąd będzie mógł orzec opiekę naprzemienną pomimo, że nie każdy rodzic wyraża taką wolę.
Jakie są korzyści z opieki naprzemiennej?
Najważniejszą korzyścią z opieki naprzemiennej jest pobyt dziecka z każdym z rodziców w równych okresach czasu i zachowanie silnych więzi dziecka z rodzicami pomimo, że rodzice nie żyją już razem. Daje to nadzieję na prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka oraz na wypracowanie przez rodziców zgodnych postaw wychowawczych i zażegnanie konfliktów na tle rodzicielskim.
Alimenty a opieka naprzemienna
Orzekając o opiece naprzemiennej sąd ustala, że na obojgu z rodziców ciąży obowiązek utrzymania dziecka oraz że każda ze stron ponosi w całości bieżące koszty utrzymania dziecka w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem. Korzyścią opieki naprzemiennej jest także brak alimentów zasądzonych kwoto od rodzica.
Adwokat rozwód Warszawa
W sprawach o rozwód lub innych sprawach rodzinnych należy skonsultować się z adwokatem. Pomoc adwokat w sprawach rozwodowych, w szczególności jeżeli strony posiadają wspólne małoletnie dzieci jest kluczowy już od samego początku sprawy o rozwód. Wyrok rozwodowy będzie decydować o wielu kwestiach życiowych rozwodzących się małżonków.
Skontaktuj się z adwokatem od rozwodów w Warszawie.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie