Rozwód- najczęstsze pytania
O czym należy pamiętać, przygotowując się do rozwodu? Poniżej zamieszczam odpowiedzi na pytania związane z rozwodem, które najczęściej zadają Klienci Kancelarii.
Jak szybko załatwić rozwód? Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?
Szybko przeprowadzić rozwód można w sytuacji gdy małżonkowie są zgodni co do warunków rozwiązania małżeństwa. Zgodnie ustalą kto jest winny rozpadu związku lub wniosą o rozwód bez orzekania o winie. Jeżeli posiadają małoletnie dzieci muszą określić komu będzie przysługiwała władza rodzicielska, przy którym z rodziców dziecko pozostanie, jakie alimenty mają być zasądzone na dzieci oraz jak będą wyglądały kontakty z dziećmi. Jeżeli nie będzie sporu co do powyższych kwestii sąd może orzec rozwód już na pierwszej rozprawie.
Jak przygotować się do rozwodu?
Pozew jest pismem, które wszczyna postępowanie sądowe. Pozew o rozwód musi zawierać zatem wszelkie elementy pisma procesowego. Należy w nim wskazać dane małżonków, ich miejsca zamieszkania. Określić żądanie pozwu tj. żądanie rozwiązania przez rozwód małżeństwa stron i z czyjej winy. Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci to także w pozwie należy umieścić żądanie w zakresie władzy rodzicielskiej nad dziećmi, miejsca pobytu dziecka, alimentów oraz kontaktów z dzieckiem.
W uzasadnieniu pozwu należy wskazać kiedy zawarto małżeństwo, czy ze związku pochodzą małoletnie dzieci, czy i kiedy nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego i który z małżonków jest temu winien. Sąd będzie rozstrzygał kwestie rodzicielskie. Orzeknie o władzy rodzicielskiej, alimentach i kontaktach z dziećmi. W uzasadnieniu pozwu o rozwód zasadnym jest opisanie sytuacji dzieci oraz ich uzasadnionych potrzeb. Prawidłowe sformułowanie pozwu o rozwód winno uwzględniać wszystkie opisane wyżej okoliczności.
Jak wziąć rozwód?
W celu zakończenia małżeństwa należy wnieść sprawę o rozwód. Rozwiązać małżeństwo przez rozwód może tylko sąd. Po złożeniu pozwu o rozwód sąd wyznaczy termin rozprawy, na której będzie badał czy zachodzą przesłanki do orzeczenia rozwodu.
Separacja a rozwód
Zarówno rozwód jak i separacja niosą za sobą podobne skutki. Orzekając rozwód sąd ustala, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Przy separacji wystarczający jest jedynie zupełny rozkład pożycia. Podstawowa różnica między rozwodem a separacją jest taka, że na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji, a jej skutki ustają. W przypadku rozwodu prawomocne orzeczenie sądu jest ostateczne i nie podlega uchyleniu nawet na zgodny wniosek byłych małżonków. W pozostałym zakresie orzeczenie rozwodu i separacji niesie za sobą takie same konsekwencje. Małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć jednak nowego małżeństwa.
Czy warto brać rozwód z orzekaniem o winie?
Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Decyzja o domaganiu się rozwodu z winy drugiego małżonka winna być dokładnie przemyślana. W przypadku sporu o winę w rozpadzie związku sprawa rozwodowa będzie trwała o wiele dłużej. Jeżeli małżonek żąda uznania winy drugiego małżonka to okoliczność tą powinien przed sądem udowodnić. Należy także mieć świadomość, że sąd rozwodowy nie stopniuje winy w rozkładzie pożycia, nie ustala, że jeden małżonek bardziej przyczynił się do rozpadu związku, a drugi mniej.
Jeżeli zgromadzone dowody pokazują, że każdy z małżonków w pewnym stopniu winien jest rozkładowi pożycia to sąd orzeknie winę obu stron. Kwestią, którą warto wziąć pod uwagę są alimenty na rzecz drugiego małżonka. Przepisy przewidują, że jeżeli małżonek, który nie został uznany wyłącznie winnym rozwodu znajdzie się w niedostatku może domagać się alimentów od drugiego małżonka.
Sąd może także zasądzić alimenty od małżonka wyłącznie winnego rozwodu na rzecz małżonka niewinnego jeżeli na skutek rozwodu nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji tej osoby. Nie jest jednak tak, że sąd automatycznie zasądzi alimenty w tej sytuacji. Sądy dość ostrożnie stosują ten przepis, który daje im jedynie możliwość przyznania alimentów, a nie obliguje do ich zasądzenia.
Rozwód z orzekaniem o winie a podział majątku
Wina w rozkładzie pożycia nie ma żadnego wpływu na sprawę o podział majątku wspólnego. Jeżeli małżonkowie nie ustanowili przed rozwodem rozdzielności majątkowej to sprawa o podział majątku wspólnego będzie mogła być zainicjowana dopiero po prawomocnym wyroku rozwodowym.
Sąd dzielący majątek małżeński nie będzie brał pod uwagę żadnych okoliczności związanych z winą w rozpadzie małżeństwa. Nawet jeżeli jeden z małżonków zachowywał się w sposób najbardziej niegodziwy to przy podziale majątku nie będzie to miało żadnego znaczenia.
Tylko w sytuacji wykazania, że jeden z małżonków nie przyczyniał się do powstania wspólnego majątku np. trwonił znaczne sumy pieniędzy na hazard lub inne uzależnienia można żądać przy podziale majątku nierównych udziałów w majątku wspólnym. Sąd jednak bardzo rzadko uwzględnia wniosek o nierówne udziały.
Rozwód z orzeczeniem o winie – zdrada
Zdrada jest jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństwa. Wykazując zdradę można domagać się rozwodu z wyłącznej winy małżonka, który się jej dopuścił. Trzeba pamiętać jednak, że jak każdą okoliczność fakt zdrady należy udowodnić przed sądem.
Rozwód z orzeczeniem o winie ile trwa?
W przypadku sporu małżonków o winę w rozkładzie pożycia sprawa rozwodowa trwa dłużej niż przy orzeczeniu rozwodu bez orzekania o winie. Winę należy wykazać przed sądem zatem konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego w tym zakresie spowoduje, że sprawa rozwodowa zazwyczaj nie zakończy się na pierwszym terminie.
Nie można z góry określić czasu trwania rozwodu z orzeczeniem o winie. Wszystko zależy od dowodów, które mają być przeprowadzone, ilości świadków do przesłuchania, częstotliwości wyznaczania kolejnych terminów przez sąd. W przypadku gdy jeden z małżonków będzie niezadowolony z wyroku sądu może złożyć apelację, w wyniku czego prawomocny wyrok rozwodowy zapadnie później, po rozpatrzeniu apelacji przez sąd apelacyjny.
Adwokat Rozwód Warszawa
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie