Bójka a pobicie
Bójka a pobicie
Czym różni się bójka od pobicia? Jakie kary grożą za udział w bójce lub pobiciu?
Jednym z powszechniejszych przestępstw popełnianych w Polsce jest udział w bójce lub pobiciu. Potocznie używa się tych pojęć zamiennie. Kodeks karny rozróżnia jednak te dwa określenia.
Czym różni się bójka od pobicia?
Zarówno w bójce jak i w pobiciu udział muszą wziąć co najmniej trzy osoby. O udziale w bójce można mówić jeżeli wszystkie osoby biorące w niej udział są zarówno atakującymi jak i broniącymi się. Z kolei w przypadku pobicia co najmniej dwie osoby atakują inną osobę lub grupę osób i w sposób wyraźny można jednoznacznie wskazać osoby atakujące i osoby broniące się. Nie jest konieczne, by osoba biorąca udział w bójce zadawała konkretne ciosy powodujące u przeciwnika obrażenia ciała. Sama obecność, powodowanie przewagi liczebnej, utożsamianie się z działaniami innych uczestników zajścia powoduje, że osoba taka bierze udział w bójce lub pobiciu.
Skutkiem przestępstwa określonego w art. 158 kodeksu karnego jest samo narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Nawet brak obrażeń uczestników bójki lub pobicia nie powoduje, że do przestępstwa nie doszło. Pamiętać trzeba, że bójka lub pobicie ma charakter dynamiczny, nie jest łatwo ustalić kto faktycznie brał w zdarzeniu udział. Niejednokrotnie osoby postronne, będące co najwyżej biernymi obserwatorami zdarzenia są pociągane do odpowiedzialności karnej. Dynamika zajścia, często także stan upojenia alkoholowego jego uczestników powodują, że nie są oni w stanie odtworzyć jego przebiegu w prawidłowy sposób. Sam udział w bójce lub pobiciu jest karany. Często osoby niewinne, które chciały chociażby rozdzielić sprawców także niesłusznie dostają zarzuty.
Należy zatem dokładnie ustalić i zebrać dowody zajścia, aby stwierdzić czy doszło do bójki lub pobicia. Zdarza się także, że ofiary pobicia dostają zarzuty udziału w bójce mimo, że nie zadawały ciosów i były jedynie stroną broniącą się przed atakiem grupy osób. Tylko prawidłowe zebranie materiału dowodowego w postaci zeznań świadków, wyjaśnień samych uczestników zajścia, dokumentacji medycznej oraz zapisów monitoringu pozwalają na poczynienie prawidłowych ustaleń faktycznych w sprawie. Osoba niebiorąca udziału w bójce lub pobiciu, będąca jedynie jego świadkiem powinna być bardzo ostrożna i nie znajdować się bezpośrednio w miejscu bójki lub pobicia. Policjanci interweniujący w czasie zajścia nie mają często możliwości szybkiego odróżnienia kto bierze udział w bójce i zatrzymują osoby znajdujące się na miejscu zdarzenia. Może się więc zdarzyć, że osoby niewinne zostaną także pociągnięte do odpowiedzialności karnej.
Co grozi za udział w bójce lub w pobiciu?
Kary za udział w bójce lub pobiciu są określone w artykule 158 kodeksu karnego. Udział w bójce lub pobiciu jest zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności. Z kolei jeżeli skutkiem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu sprawcy podlegają karze od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem jest śmierć człowieka sprawcom bójki lub pobicia grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca bójki lub pobicia używa broni palnej, noża lub innego równie niebezpiecznego przedmiotu podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Osoba, której postawiono zarzuty udziału w bójce i pobiciu powinna podjąć starannie przemyślaną obronę, by uchronić się przed odpowiedzialnością karną lub przedstawić wszelkie okoliczności łagodzące przemawiające na jej korzyść.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie