Jak przebiega przesłuchanie świadka w sądzie?
Każdy kto otrzymał z sądu wezwanie do złożenia zeznań w charakterze świadka ma obowiązek stawienia się w sądzie w wyznaczonym terminie. Osoba, która nigdy nie składała wcześniej zeznań w sądzie w sprawie karnej winna mieć świadomość jak wygląda taka rozprawa i jak przebiegnie przesłuchanie świadka.
Od czego rozpoczyna się przesłuchanie świadka?
Po pojawieniu się w gmachu sądu protokolant wywołuje sprawę i wszyscy obecni, którzy zostali wezwani na termin rozprawy wchodzą na salę rozpraw. Sąd sprawdza obecność, a następnie odbiera dane osobowe od świadków mających złożyć zeznania. Sąd ustala zatem imię i nazwisko świadka, jego wiek, zajęcie, karalność za składanie fałszywych zeznań oraz stosunek do osoby oskarżonej.
Kiedy świadek ma prawo odmowy składania zeznań?
Ta ostatnia okoliczność ma szczególne znaczenie bowiem osoba najbliższa dla oskarżonego ma prawo do odmowy składania zeznań. Jeżeli świadek skorzysta z tego prawa sąd nie ma prawa jej przesłuchać. Świadek musi pamiętać także o tym, że przysługuje mu prawo do odmowy odpowiedzi na pytanie jeżeli udzielenie odpowiedzi może narazić go lub osobę dla świadka najbliższą na odpowiedzialność karną za przestępstwo.
Co należy zabrać ze sobą idąc na rozprawę do sądu?
Tożsamość świadka sąd potwierdza w oparciu o okazany dowód tożsamości. Należy zatem pamiętać, aby na przesłuchanie zabrać do sądu dokument potwierdzający tożsamość. Ostatnią czynnością przed rozpoczęciem przesłuchania świadka jest pytanie do stron procesu czy życzą sobie odbieranie przyrzeczenia od świadka.
Jeżeli jakakolwiek ze stron procesu karnego wyrazi taką wolę sąd odbierze od świadka przyrzeczenie. Przed rozpoczęciem przesłuchania sąd poucza świadka o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Następnie rozpoczyna się przesłuchanie.
Podstawowe pytania – przesłuchanie świadka
Sąd umożliwia świadkowi na wstępie swobodne wypowiedzenie się w sprawie. W tym momencie zazwyczaj sąd zadaje pytania w stylu: „Co Pani/Panu wiadomo w sprawie? Czy wie Pani/Pan w jakiej sprawie został wezwany?”
Po swobodnym wypowiedzeniu się świadka następują pytania zadawane w odpowiedniej kolejności przez osoby obecne na sali tj. oskarżyciela publicznego (najczęściej jest nim prokurator), oskarżyciela posiłkowego (pokrzywdzonego, który występuje w tym charakterze), pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego, oskarżyciela prywatnego, jego pełnomocnika, obrońcę oskarżonego, samego oskarżonego, oraz sąd. Należy pamiętać, że sąd może zadawać pytania poza kolejnością. Zazwyczaj zdarza się, że to sąd rozpoczyna zadawanie pytań, a dopiero później robią to strony procesu.
Przy przesłuchaniu nie mogą być obecni inni świadkowie, którzy jeszcze nie złożyli swoich zeznań. Jeżeli świadek nie mając ku temu podstaw odmawia zeznań, zeznaje odmiennie niż poprzednio zeznawał, nie pamięta pewnych okoliczności sąd może mu odczytać protokoły jego zeznań złożone wcześniej na Policji lub przed prokuratorem albo inne zeznania składane przez niego w tej lub innej sprawie.
Po odczytaniu protokołów wcześniejszych zeznań sąd pyta świadka czy potwierdza odczytane zeznania i ewentualnie jeżeli sąd dostrzega rozbieżności pomiędzy tym co świadek zeznał przed sądem a jego wcześniejszymi zeznaniami sąd zadaje świadkowi pytania dotyczące występujących sprzeczności. Również pozostali uczestnicy procesu mogą zadawać dodatkowe pytania. Jeżeli kilku świadków zeznaje w sposób odmienny sąd dostrzegając taką potrzebę może postanowić o konfrontacji świadków. Jeżeli sąd oraz uczestnicy procesu nie mają dalszych pytań do świadka, przesłuchanie zostaje zakończone, a świadek może opuścić salę rozpraw.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie