Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności
Złożenie wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności jest sposobem na odłożenie w czasie obowiązku stawienia się w zakładzie karnym celem odbycia kary. Obecnie brak jest możliwości zawieszenia kary po uprzednim jej odroczeniu. Ustawodawca z dniem 5 października 2019r. uchylił przepis kodeksu karnego wykonawczego dający taką możliwość. Podkreślić należy, że w dalszym ciągu można ubiegać się o zawieszenie odroczonej wcześniej kary jeżeli skazany odpowiadał za czyn popełniony przed 5 października 2019r. W poniższym wpisie odpowiem na pytania z jakimi najczęściej zwracają się do mnie Klienci w sprawie odroczenia wykonania kary.
Ile trwa rozpatrzenie wniosku o odroczenie wykonania kary?
Nie ma żadnego przepisu, który by określał czas rozpoznania wniosku przez sąd. Praktyka pokazuje, że od momentu złożenia wniosku do jego rozpatrzenia mija co najmniej jeden miesiąc. Data posiedzenia sądu zależy od okręgu, w którym rozpatrywana jest sprawa o odroczenie, nakładu pracy konkretnego wydziału sądu. Często ma miejsce sytuacja, w której sąd zanim wyznaczy termin posiedzenia zleci kuratorowi sporządzenie wywiadu o sytuacji skazanego ubiegającego się o odroczenie kary co także może wpłynąć na czas rozpoznania wniosku i wydanie finalnego rozstrzygnięcia.
Czy złożenie wniosku o odroczenie wstrzymuje wykonanie kary?
Przepis mówi, że prawomocne orzeczenie podlega niezwłocznemu wykonaniu. Sam wniosek o odroczenie nie wstrzymuje wykonania kary. Nierzadkie są sytuacje, że pomimo wniosku skazany otrzymuje wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym w celu odbycia kary. Sąd może jednak postanowić o wstrzymaniu wykonania wyroku do czasu rozpoznania wniosku o odroczenie kary. Zasadnym jest zatem złożenie wraz z wnioskiem o odroczenie wniosku o wstrzymanie wykonania kary.
Jak powinno wyglądać uzasadnienie wniosku o odroczenie wykonania kary?
W uzasadnieniu wniosku o odroczenie należy opisać sytuację skazanego, która jest podstawą odroczenia kary z powołaniem się na określone dowody potwierdzające sytuację zdrowotną, osobistą i rodzinną skazanego.
Odroczenie wykonania kary a recydywa
Osobom skazanym w warunkach recydywy sąd również może odroczyć karę z uwagi na warunku zdrowotne lub rodzinne skazanego. Jedynym ograniczeniem możliwości ubiegania się o odroczenie przez skazanych recydywistów jest sytuacja, w której podstawą wniosku o odroczenie jest przeludnienie zakładów karnych. Tylko wtedy sąd nie ma prawa udzielić odroczenia osobom skazanym w warunkach recydywy.
Posiedzenie sądu w przedmiocie wniosku o odroczenie kary
O posiedzeniu sądu zawiadamiani są skazany oraz jego obrońca. W posiedzeniu bierze udział także prokurator. Zazwyczaj sąd nie przeprowadza dowodu z zeznań świadków chociaż takiej sytuacji nie można wykluczyć. Możliwa jest także obecność kuratora, któremu sąd zlecił przeprowadzenie wywiadu. Sąd może także dopuścić dowód z opinii biegłych w szczególności na okoliczność sytuacji zdrowotnej skazanego. Po sporządzeniu opinii biegli mogą być wezwani przez sąd do złożenia na posiedzeniu wyjaśnień co do sporządzonej opinii. Sąd najczęściej bezpośrednio po posiedzeniu ogłasza postanowienie, w którym udziela odroczenia lub oddala wniosek skazanego.
Ile razy można odroczyć wykonanie kary?
Sąd może odroczyć karę kilkukrotnie jednakże łączny okres odroczenia nie może przekroczyć 1 roku.
Ciąża a odroczenie wykonania kary.
Kodeks karny wykonawczy określa, że w przypadku kobiety w ciąży lub osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka.
Powyższe kwestie nie wyczerpują wszystkich pytań stawianych przez Klientów związanych z odroczeniem wykonania kary pozbawienia wolności. Każda sytuacja procesowa skazanego winna być rozpatrywana indywidualnie pod kątem złożenia skutecznego wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie