Przemyt narkotyków
Na czym polega przemyt narkotyków? Jaka kara grozi za przemyt narkotyków? Przestępstwo przemytu środków odurzających.
Na czym polega przemyt narkotyków?
Potocznie zwane przestępstwo przemytu narkotyków zostało opisane w art. 55 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sprawca takiego czynu musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Przestępstwo polega na:
- przywozie
- wywozie
- przewozie,
- wewnątrzwspólnotowym nabyciu
- wewnątrzwspólnotowej dostawie
środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub słomy makowej.
Przywóz polega na wprowadzeniu na obszar Unii Europejskiej narkotyków. Z kolei wywóz to wywiezienie poza ten obszar środków odurzających. Przewóz to najkrócej mówiąc tranzyt narkotyków przez obszar Polski. Wewnątrzwspólnotowa dostawa polega na przemieszczeniu środków z Polski do innego kraju Unii Europejskiej, a wewnątrzwspólnotowe nabycie to przemieszczenie narkotyków z innego państwa Unii na terytorium Polski.
Jaka kara grozi za przemyt narkotyków?
Przestępstwo przemytu narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat i karą grzywny stosowanymi łącznie. W przypadku mniejszej wagi sprawca może być skazany na grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku. O wypadku mniejszej wagi będzie decydowała zazwyczaj ilość i rodzaj narkotyku. Dużo większe zagrożenie karą istnieje w przypadku przemytu znacznych ilości środków odurzających albo przemytu dokonanego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Wtedy sprawcy grozi kara grzywny i kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Czyn taki jest więc zbrodnią w rozumieniu kodeksu karnego.
Przestępstwo przemytu jest bardzo często wykrywane przez organy ścigania. Nie ma znaczenia czy w kraju, z którego trafiają narkotyki posiadanie określonych środków jest dozwolone. Niewłaściwa jest zatem linia obrony osób zatrzymanych za posiadanie narkotyków i wyjaśnienie, że np. marihuanę przywiozła z Holandii, bo tam ten środek jest dozwolony. Takie tłumaczenie spowoduje, że zamiast zarzutu posiadania marihuany osoba zatrzymana dostanie zarzut przemytu narkotyku zagrożony o wiele surowszą karą. Zdarza się także, że do odpowiedzialności karnej pociągane są osoby, które grzecznościowo na prośbę innej osoby przewiozły przez granicę przesyłkę, nie zdając sobie sprawy co ta przesyłka zawiera.
W każdej sprawie karnej związanej z narkotykami, w tym przemytem narkotyków należy podjąć skuteczną obroną i skorzystać z usług adwokata.
Na każdym etapie sprawy karnej warto skorzystać z usług adwokata. Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie