Rozbój
Na czym polega rozbój? Jaka kara grozi za rozbój? Adwokat sprawy karne Warszawa
Na czym polega rozbój?
Rozbój określa się jako kwalifikowaną postać kradzieży. Od kradzieży odróżnia go dodatkowe działanie sprawcy wobec pokrzywdzonego lub innej osoby. Kodeks karny opisuje przestępstwo rozboju w artykule 280 kk. W typie podstawowym przestępstwa rozboju zachowanie sprawcy polega na zaborze w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy przy użyciu przemocy wobec osoby lub groźby natychmiastowego jej użycia lub na doprowadzeniu człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności. Takie zachowanie sprawcy musi mieć miejsce przed zaborem rzeczy lub co najmniej w chwili dokonywania zaboru. Nie jest też konieczne, aby przemoc była używana bezpośrednio wobec osoby pokrzywdzonej, może być używana także wobec innej osoby, ale w celu oddziaływania na osobę władającą rzeczą, którą sprawca zamierza przywłaszczyć. Rozbój jest zatem skierowany zarówno przeciwko osobie jak i przeciwko mieniu.
Czym jest rozbój kwalifikowany?
Kwalifikowana forma rozboju polega na posługiwaniu się przez sprawcę rozboju bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu. Także działanie wspólnie z inną osobą używającą takich przedmiotów jest traktowane jako rozbój kwalifikowany. Za rozbój kwalifikowany grozi sprawcy surowsza kara.
Jaka kara grozi za rozbój?
Rozbój jest przestępstwem zagrożonym surową karą. Sąd skazując sprawcę za rozbój może wymierzyć mu karę od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Z kolei rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia stanowi zbrodnię, za którą sąd wymierza karę od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Jak się bronić w sprawie karnej o rozbój?
Ustawowe zagrożenie karą powoduje, że tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd wymierzając karę za rozbój będzie mógł ją orzec z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. W sprawach karnych o rozbój, szczególnie jeżeli w zdarzeniu brało udział więcej osób są stosowane tymczasowe aresztowania. Ma to miejsce zazwyczaj jeżeli sprawca używał w trakcie rozboju niebezpiecznego narzędzia. Obrona w sprawie karnej o rozbój polega na wskazywaniu dowodów korzystnych dla oskarżonego, wykazywaniu zamiaru działania uczestników zdarzenia oraz kwestionowaniu dowodów świadczących na niekorzyść oskarżonego.
Skontaktuj się z adwokatem od spraw karnych w Warszawie.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie