Rozprawa w sprawie karnej
Po wpłynięciu do Sądu aktu oskarżenia zostaje wyznaczony termin rozprawy. Kiedy dostałeś jako oskarżony zawiadomienie lub wezwanie do stawienia się w sądzie zazwyczaj zastanawiasz się jak będzie przebiegała rozprawa.
Jak wygląda rozprawa w sprawie karnej?
Po stawieniu się w Sądzie we wskazanym w zawiadomieniu lub wezwaniu terminu należy zaczekać przed salą rozpraw na wywołanie sprawy. Po wywołaniu sprawy sąd sprawdzi obecność i ustali czy wszystkie wezwane osoby tj. oskarżony i świadkowie stawili się w sądzie. Po sprawdzeniu obecności sąd otwiera przewód sądowy i zostaje odczytany akt oskarżenia. Po jego odczytaniu sąd pyta oskarżonego jeżeli się stawił czy zrozumiał treść zarzutu czy przyznaje się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Następnie zadaje kolejne pytanie czy oskarżony chce składać wyjaśnienia i odpowiadać na pytania. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca sąd zaczyna przesłuchanie oskarżonego i po swobodnych wyjaśnieniach podsądnego zadaje mu pytania. Pytania zadać oskarżonemu mogą strony sprawy karnej tj. oskarżyciel publiczny, oskarżyciel posiłkowy oraz obrońca oskarżonego jeżeli został przez niego ustanowiony. Na sali oprócz stron sprawy karnej może być obecny pokrzywdzony. Świadkowie jeszcze nieprzesłuchani czekają na złożenie zeznań na korytarzu sądu lub w pokoju specjalnie przeznaczonym dla świadków. Po przesłuchaniu świadków sąd ustala czy strony mają jeszcze dodatkowe wnioski dowodowe. Jeżeli sąd uzna, że wszelkie konieczne dowody zostały przeprowadzone na rozprawie, zamyka przewód sądowy i udziela głosu stronom. Jako ostatni mowę końcową wygłaszają obrońca i sam oskarżony.
Jaki prawa i obowiązki ma oskarżony w trakcie rozprawy w sprawie karnej?
Jeżeli zostałeś wezwany do sądu jako oskarżony w sprawie karnej powinieneś znać przynajmniej swoje podstawowe prawa i obowiązki.
Przede wszystkim nie masz obowiązku składania wyjaśnień. Jeżeli uznasz, że w Twoim przypadku właściwym będzie odmowa wyjaśnień i odpowiedzi na pytania to nikt nie może zmusić oskarżonego do składania wyjaśnień przed sądem. Jako strona sprawy karnej masz prawo zadawać pytania wszystkim świadkom przesłuchiwanym na rozprawie w Twojej obecności. Jako oskarżony masz prawo także do złożenia dodatkowych wyjaśnień co do każdego dowodu przeprowadzonego w Twojej obecności, w szczególności możesz odnieść się do zeznań świadków i przedstawić swoją wersję wydarzeń. Masz prawo składać własne wnioski dowodowe jeżeli jesteś przekonany, że dodatkowe dowody wykażą Twoją niewinność lub spowodują, że wyrok będzie łagodniejszy. Możesz także zaskarżać wszelkie decyzje Sądu jeżeli przepisy przewidują możliwość zaskarżenia takiego orzeczenia.
Adwokat od spraw karnych w Warszawie
To tylko niektóre z praw jakie przysługują oskarżonemu w toku rozprawy w sprawie karnej. Skorzystanie z pomocy doświadczonego w sprawach karnych adwokata pozwoli na ustalenie właściwej strategii obrony i uzyskanie korzystnego wyroku.
Skontaktuj się z adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych w Warszawie.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie