VAT – na czym polega przestępstwo karuzeli podatkowej
Czym jest karuzela VAT? Jakie podmioty biorą udział w przestępstwie? Co grozi za udział w karuzeli VAT? Organy ścigania prowadzą coraz więcej spraw związanych z przestępstwami podatkowymi. We wpisie opisałem istotę przestępstwa tzw. karuzeli VAT.
Na czym polega karuzela VAT?
W najprostszej postaci karuzela podatkowa polega na tym, że ten sam towar krąży pomiędzy tymi samymi podmiotami i docelowo wraca do pierwotnego sprzedawcy. Zazwyczaj jest to obrót transgraniczny ponieważ zarówno wewnątrzwspólnotowa dostawa oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie odbywa się z zerową stawką podatku VAT.
Jakie podmioty biorą udział w przestępstwie karuzeli VAT?
Znikający podatnik– jest nim firma założona przez organizatora całego procederu. Podmiot taki sprowadza do kraju towar i sprzedaje go dalej kupcowi, w przypadku karuzeli tzw. buforowi. Znikający podatnik pomimo wystawienia faktury z tytułu sprzedaży towaru buforowi nie odprowadza od tej transakcji podatku VAT. W przypadku kontroli okazuje się, że znikający podatnik już nie istnieje, nie prowadzi dalej działalności, a osoby działające w jego imieniu albo nigdy nie istniały albo były to tzw. słupy nieświadome w czym uczestniczyły, np. osoby bezdomne, które użyczyły swoich dokumentów do zarejestrowania podmiotu.
Bufor – to polski podmiot, który świadomie nabywa towar od znikającego podatnika. Od organizatora karuzeli wie od kogo i za jaką kwotę ma kupić określony towar, za jaką cenę, jaką fakturę wystawić oraz komu nabyty od znikającego podatnika towar sprzedać.
Broker – polski przedsiębiorca nabywający towar od bufora, a następnie sprzedający go za granicę przy zastosowaniu zerowej stawki podatku VAT. To on wysyła do urzędu skarbowego deklarację podatkową, w której wykazuje nadpłatę podatku VAT i w ten sposób uzyskuje zwrot VAT. Uzyskane środki trafiają finalnie do organizatora.
Organizator – osoba stojąca za całym procederem, która nie jest oficjalnie w nią zaangażowana. To on inicjuje i koordynuje cały proces, to on finalnie uzyskuje od brokera wyłudzony podatek VAT.
Co grozi za udział w przestępstwie karuzeli VAT?
Zgodnie z art. 270a kk kto, w celu użycia za autentyczną, podrabia lub przerabia fakturę w zakresie okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym lub takiej faktury jako autentycznej używa,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 wobec faktury lub faktur, zawierających kwotę należności ogółem, której wartość lub łączna wartość jest większa niż pięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, albo z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Z kolei art. 271a kk wskazuje, że kto wystawia fakturę lub faktury, zawierające kwotę należności ogółem, której wartość lub łączna wartość jest znaczna, poświadczając nieprawdę co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym lub takiej faktury lub faktur używa podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 wobec faktury lub faktur, zawierających kwotę należności ogółem, której wartość lub łączna wartość jest większa niż pięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, albo z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Tzw. zbrodnia vatowska
Ustawodawca wprowadził do kodeksu karnego tzw. zbrodnię vatowską. Zgodnie z art.277a kodeksu karnego kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 270a § 1 albo art. 271a § 1 wobec faktury lub faktur, zawierających kwotę należności ogółem, której wartość lub łączna wartość jest większa niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności. W wypadku mniejszej wagi sprawca czynu podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Jak się bronić przed zarzutem udziału w karuzeli VAT?
Często zdarza się, że zarzuty udziału w przestępczym procederze stawiane są osobom nieświadomym, że należały do łańcucha podejrzanych transakcji. Rolą adwokata takich osób jest wykazanie wszelkimi możliwymi dowodami, że osoby te nie miały świadomości uczestnictwa w przestępczym procederze.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie