Wniosek o ściganie
Wniosek o ściganie w sprawie karnej. Jak napisać i kiedy należy złożyć wniosek o ściganie. Cofnięcie wniosku o ściganie.
Wniosek o ściganie w sprawie karnej
W sprawach karnych w przypadku określonych przestępstw do wszczęcia postępowanie konieczne jest złożenie przez pokrzywdzonego wniosku o ściganie. Po złożeniu takiego wniosku organy ścigania będą z urzędu prowadzić postępowanie. Należy pamiętać o złożeniu takiego wniosku bowiem jego brak uniemożliwi pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawcy.
Najczęstsze przestępstwa ścigane na wniosek pokrzywdzonego
Do najczęściej występujących przestępstw, w przypadku których konieczny jest wniosek o ściganie należą:
– groźba karalna
– stalking
– niealimentacja
– udaremnianie lub uszczuplanie zaspokojenia wierzyciela
– kradzieży, oszustwa na szkodę osoby najbliższej sprawcy
Jak napisać i kiedy należy złożyć wniosek o ściganie?
Nie ma żadnego przepisu, który reguluje formę złożenia wniosku o ściganie. Można go złożyć pisemnie w zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa w oddzielnym piśmie do organu prowadzącego postępowania oraz ustnie do protokołu na każdym etapie sprawy karnej do czasu wydania prawomocnego wyroku. Wystarczy jedno zdanie o treści: „Wnoszę o ściganie sprawcy przestępstwa popełnionego na moją szkodę”.
Cofnięcie wniosku o ściganie
Często zdarza się, że po pewnym czasie pokrzywdzony zmienia stanowisko i nie wyraża woli dalszego ścigania sprawcy. Jeżeli sprawa nie trafiła jeszcze do sądu wniosek może być cofnięty za zgodą prokuratora. Po trafieniu sprawy karnej do sądu potrzebna jest na to zgoda sądu oraz brak sprzeciwu prokuratora jeżeli to on wniósł akt oskarżenia. Pokrzywdzony musi także pamiętać, że ponowne złożenie wniosku o ściganie jest niemożliwe.
Jeżeli potrzebujesz pomocy adwokata specjalizującego się w sprawach karnych w Warszawie skontaktuj się z Kancelarią.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie