![](https://adwokatsrocki.pl/wp-content/uploads/2022/03/pexels-donald-tong-143580-1.jpg)
Wniosek o uchylenie dozoru
Czym jest dozór policyjny? Kiedy stosuje się dozór Policji? Jak napisać wniosek o uchylenie dozoru?
Czym jest dozór policyjny?
Dozór policyjny jest jednym ze środków zapobiegawczych stosowanych w sprawach karnych. Nakładając dozór Policji prokurator lub sąd może nałożyć na oskarżonego dodatkowe obowiązki np. zakaz przebywania w określonych miejscach. Oddany pod dozór ma obowiązek stawiania się we wskazanej w postanowieniu jednostce Policji wraz z dokumentem tożsamości. Zazwyczaj można spotkać się z obowiązkiem trzykrotnego w ciągu tygodnia obowiązku stawiennictwa, jeden raz w tygodniu lub jeden raz w miesiącu. W przypadku niestawiennictwa zgodnie z postanowieniem organ nadzorujący informuje o tym sąd lub prokuratora. Taka postawa oskarżonego może spowodować zastosowanie wobec niego innych, surowszych środków zapobiegawczych włącznie z tymczasowym aresztowaniem.
Kiedy stosuje się dozór Policji?
Dozór jest stosowany podobnie jak inne środki zapobiegawcze jeżeli zgromadzone dowody uprawdopodabniają w znacznym stopniu, że sprawca dopuścił się przestępstwa. Organ prowadzący postępowanie musi stwierdzić, że stosowanie dozoru zabezpieczy prawidłowy przebieg sprawy karnej, a dozór będzie wystarczającym środkiem ku temu. Dozór jest jednym z łagodniejszych środków zapobiegawczych, nie wiąże się tak jak tymczasowe aresztowanie z pozbawieniem wolności oskarżonego.
Jak napisać wniosek o uchylenie dozoru?
Oskarżony może w każdym czasie składać wniosek o uchylenie dozoru. We wniosku należy wskazać dlaczego dozór nie powinien być już dalej stosowany. Podstawowym argumentem ku uchyleniu dozoru jest brak dowodów winy oskarżonego. Jest to podstawa do uchylenia wszelkich środków zapobiegawczych. We wniosku należy też wskazywać na uciążliwość dozoru np. z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy lub obowiązki rodzinne. Warto też wskazać, że na konkretnym etapie postępowania nie ma już potrzeby stosowania dozoru. W szczególności jeżeli dozór był stosowany od dłuższego czasu, oskarżony przestrzegał obowiązku stawiennictwa na dozór i nie utrudniał w tym okresie postępowania. Na zaawansowanym etapie sprawy karnej, kiedy dowody zostały już zebrane sąd lub prokurator może ocenić, że dalsze stosowanie dozoru jest zbędne. Wniosek o uchylenie dozoru należy więc dobrze umotywować, aby organ prowadzący postępowanie karne mógł uchylić dozór Policji.
W każdej sprawie karnej warto skorzystać z usług adwokata od spraw karnych.
![Adwokat Sprawy Karne Rozwody Warszawa](https://adwokatsrocki.pl/wp-content/uploads/2023/11/DSC_0665male.jpg)
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie