Zabezpieczenie majątkowe
Zabezpieczenia majątkowe w sprawie karnej. Na czym polega? Zażalenie na zabezpieczenie majątkowe. Adwokat Sprawy Karne Warszawa
Zabezpieczenie majątkowe w sprawie karnej
Bardzo często zdarza się, że w sprawie karnej prokurator lub sąd stosują wobec oskarżonego zabezpieczenia majątkowe. Polega to na zabezpieczeniu wykonania wyroku na mieniu oskarżonego lub na mieniu innej osoby. Podstawą do zastosowania zabezpieczenia jest obawa, że wykonanie wyroku bez zabezpieczenia będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione. Zabezpieczenie może nastąpić jeżeli za zarzucone przestępstwo można orzec grzywnę, świadczenie pieniężne, przepadek, środek kompensacyjny lub zwrot osiągniętej korzyści majątkowej. Z uwagi na fakt, że przynajmniej jeden z tych środków może zostać wymierzony przy większości przestępstw określonych w kodeksie karnym zabezpieczenie majątkowe bardzo często jest stosowane w trakcie sprawy karnej.
Na czym polega zabezpieczenie majątkowe?
Zajęcie grożącego przepadku polega na zajęciu ruchomości, wierzytelności lub innych praw majątkowych. W przypadku nieruchomości polega ustanowieniu zakazu zbywania i obciążania nieruchomości. Zakaz taki zostaje ujawniony w księdze wieczystej.
Ponadto zabezpieczenie majątkowe może polegać na:
– zajęciu ruchomości, wynagrodzenia za pracę, zajęciu rachunku bankowego;
– obciążeniu nieruchomości hipoteką przymusową;
– ustanowieniu zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
– ustanowieniu zakazu zbywanie nieruchomości, która nie ma księgi wieczystej;
– ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym.
Organem właściwym do wykonania zabezpieczenia jest komornik. Sąd lub prokurator mogą też zlecić wykonanie zabezpieczenia właściwemu urzędowi skarbowemu.
Postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym
Postanowienie takie wydaje prokurator w postępowaniu przygotowawczym oraz sąd jeżeli sprawa trafiła już do sądu. Postanowienie takie musi określać zakres i sposób zabezpieczenia. Ponadto musi uwzględniać rozmiar możliwych do orzeczenia grzywny oraz innych środków. Rozmiar zabezpieczenia musi też odpowiadać temu co ma zabezpieczać. Zatem kwota zabezpieczenia nie może przekraczać np. realnej grzywny jaka może zostać orzeczona w konkretnej sprawie wobec wszelkich ustalonych okoliczności.
Zażalenie na zabezpieczenie
Postanowienie o zabezpieczeniu jest zaskarżalne. Należy podnosić w nim wszelkie okoliczności przemawiające za błędnym zastosowaniu zabezpieczenia. Należy zarzucać, że brak jest dowodów, że określona osoba popełniła zarzucany jej czyn, niewłaściwą wysokość zabezpieczenia oraz sam sposób zabezpieczenia. Przeciwko zastosowaniu takiego środka w sprawie karnej przemawia także brak uzasadnionych okoliczności, że oskarżony może lub będzie w jakikolwiek sposób unikał wykonania wyroku w zakresie wymierzonych mu grzywien i innych środków.
Adwokat Sprawy Karne Warszawa
W sprawach karnych często mamy do czynienia z zabezpieczeniem majątkowym. Szczególnie jest stosowane jeżeli zarzuca się oskarżonemu popełnienie przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Samo udzielenie zabezpieczenia może też być uciążliwe dla oskarżonego i osób mu najbliższych. W każdej sprawie karnej należy ustanowić adwokata swoim obrońcą. Tylko wtedy oskarżony będzie mógł poprowadzić skuteczną obronę wykazującą wszelkie okoliczności przemawiające na jego korzyść.
Skontaktuj się z adwokatem od spraw karnych w Warszawie.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie