Czym jest i kiedy następuje zatarcie skazania?
Czym jest i kiedy następuje zatarcie skazania? Jak sprawdzić czy skazanie uległo zatarciu?
Co to jest zatarcie skazania?
Zatarcie skazania następuje po upływie określonego w kodeksie karnym okresu. Z chwilą zatarcia skazania skazanie uważa się za niebyłe, a osobę wcześniej skazaną należy traktować jako niekaraną. Po zatarciu skazania wpis o skazaniu zostaje usunięty z rejestru skazanych.
Po jakim okresie skazanie ulegnie zatarciu?
Kodeks karny precyzuje terminy, po upływie których skazanie będzie zatarte. W przypadku skazania na karę pozbawienia wolności lub karę 25 lat pozbawienia wolności skazanie następuje z upływem 10 lat od wykonania kary. Jeżeli wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat skazany jeżeli przestrzegał porządku prawnego już po upływie 5 lat może złożyć wniosek o zarządzenie zatarcia skazania. Jeżeli sąd wymierzył karę dożywotniego pozbawienia wolności zatarcie nastąpi po upływie 10 lat od wykonania tej kary.
W razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie nastąpi po upływie 3 lat od wykonania tej kary, a w przypadku skazania na grzywnę po upływie 1 roku od wykonania kary grzywny. Jeżeli sąd wymierzył karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania zatarcie tego skazania nastąpi po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
Jak sprawdzić czy skazanie uległo zatarciu?
W tym celu należy złożyć wniosek o udzielenie informacji o osobie do Krajowego Rejestru Karnego. Procedura z tym związana została opisana we wpisie Gdzie mogę sprawdzić swoją kartę karną. Dysponując zaświadczeniem możemy określić czy konkretne skazanie uległo zatarciu lub kiedy nastąpi.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie