
Kara ograniczenia wolności
Na czym polega kara ograniczenia wolności. Najczęstsze pytania związane z karą ograniczenia wolności.
Na czym polega kara ograniczenia wolności?
Kara ograniczenia wolności to jedna z kar możliwych do wymierzenia w sprawie karnej. Sąd może wymierzyć taką karę postaci obowiązku wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne. Sąd może także określić taką karę jako potrącenie od 10 % do 25 % miesięcznego wynagrodzenia za pracę na wskazany przez sąd cel społeczny.
Obowiązki skazanego na karę ograniczenia wolności
Skazany na taką karę nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu. Ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących wykonywania kary ograniczenia wolności.
Okres kary ograniczenia wolności
Sąd wymierza karę ograniczenia wolności od 1 miesiąca do 2 lat. Sąd określa także liczbę godzin nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze od 20 do 40 godzin w miesiącu.
Kara ograniczenia wolności obok kary pozbawienia wolności
Sąd może także w sprawie karnej orzec karę ograniczenia wolności obok kary pozbawienia wolności. Jeżeli przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności sąd może orzec karę do 3 miesięcy pozbawienia wolności wraz z karą ograniczenia wolności. Jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą przekraczającą 10 lat pozbawienia wolności sąd może wymierzyć karę do 6 miesięcy pozbawienia wolności wraz z karą ograniczenia wolności. W pierwszej kolejności wykonuje się tak orzeczoną karę pozbawienia wolności, a po opuszczeniu przez skazanego zakładu karnego kieruje się do wykonania karę ograniczenia wolności
Kara ograniczenia wolności zatarcie skazania
Zatarcie skazania kary ograniczenia wolności następuje po 3 latach od wykonania kary ograniczenia wolności. Do dopiero zatem z upływem tego okresu skazanego na taką karą należy ponownie uznawać za osobę niekaraną. Zatarcie skazania kary ograniczenia wolności następuje zatem później niż przy karze grzywny, której zatarcie nastąpi już po upływie roku od zapłacenia grzywny.
Adwokat sprawy karne Warszawa
Z praktyki Kancelarii wynika, że sądy w sprawach karnych co raz częściej decydują się na wymierzenie oskarżonemu kary ograniczenia wolności zamiast np. kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. W każdej sprawie karnej warto ustanowić adwokata specjalizującego się w sprawach karnych swoim obrońcą. Tylko wtedy oskarżony może mieć pewność, że wszelkie jego prawa procesowe będą respektowane, a oskarżony przyjmie właściwą linię obrony w sprawie karnej.
Skontaktuj się z adwokatem od spraw karnych w Warszawie.

Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie