Odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie
Kiedy aresztowanie jest niesłuszne? Jak domagać się odszkodowania za niesłuszne aresztowanie? Wysokość odszkodowania za niesłuszne aresztowanie.
Kiedy aresztowanie jest niesłuszne?
Kodeks postępowania karnego przewiduje możliwość domagania się zadośćuczynienia i odszkodowania, które było oczywiście niesłuszne. Przede wszystkim oczywiście niesłuszne jest aresztowanie jeżeli oskarżony został prawomocnie uniewinniony od popełnienia zarzuconego mu czynu lub wobec którego umorzono postępowanie. W takich wypadkach Skarb Państwa odpowiada na zasadzie ryzyka. Nie ma znaczenia przy tym, że w momencie stosowania aresztu istniały wystarczające podstawy do zastosowania najsurowszego ze środków zapobiegawczych. Oskarżony prawomocnie uniewinniony ma pełne prawo złożyć wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie za krzywdę wynikłą z tymczasowego aresztowania.
Jak domagać się odszkodowania za niesłuszne aresztowanie?
Stosowny wniosek należy złożyć w wydziale karnym sądu okręgowego właściwym ze względu na położenie sądu, w którym wydano orzeczenie w I instancji. Sąd orzeka w składzie jednego sędziego. We wniosku w przypadku prawomocnego uniewinnienia należy powołać się na wyrok uniewinniający. Wskazać należy też wszelkie okoliczności uzasadniające wniosek i wykazać je dowodami. Przede wszystkim określić jak długo trwało aresztowanie, w jakiej jednostce penitencjarnej było stosowane oraz opisać wszelkie okoliczności związane ze stosowaniem niesłusznego aresztowania. Wniosek o odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie jest wolny od opłat. Pamiętać trzeba, że z wnioskiem o odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie należy wystąpić w ciągu roku od uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie.
Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia
W przypadku niesłusznego aresztowania uprawnionemu przysługują dwa roszczenia, tj. odszkodowanie i zadośćuczynienia za krzywdę. Jeżeli oskarżony poniósł szkodę majątkową może domagać się z tego tytułu zapłaty obejmującej poniesione straty i utracone korzyści wynikające bezpośrednio ze stosowania tymczasowego aresztowania. Z kolei zadośćuczynienie za krzywdę stanowi rekompensatę za szkodę niemajątkową, czyli wszelkie cierpienia fizyczne i psychiczne wynikające z doznanej krzywdy. Sądy co do zasady przyjmują, że za każdy miesiąc niesłusznego pozbawienia wolności przysługuje zadośćuczynienie za krzywdę w wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia.
Każdy przypadek jest jednak indywidualnie analizowany przez sąd orzekający o wysokości odszkodowania. Na rozmiar krzywdy wpływają wszelkie okoliczności sprawy, czas trwania izolacji, rodzaj zarzutu postawionego podejrzanemu, okoliczności jego zatrzymania i sposób traktowania przez funkcjonariuszy. Sam pobyt w areszcie musi być dokładnie opisany we wniosku do sądu celem wykazania jak przebiegało tymczasowe aresztowanie i jaki wpływ na poszkodowanego miało przebywanie w izolacji i rozłąka z rodziną.
Rolą adwokata ustanowionego w tego typu sprawie jest wykazanie dowodami rozmiaru wyrządzonej krzywdy i poniesionej szkody.
Adwokat Sprawy Karne Warszawa
Adwokat Andrzej Srocki to doświadczony specjalista w sprawach karnych oferujący profesjonalne wsparcie prawne w Warszawie. Dzięki wieloletniej praktyce oraz indywidualnemu podejściu do każdej sprawy zapewnia skuteczną obronę i rzetelną reprezentację na każdym etapie postępowania. Jego zaangażowanie, wiedza i dbałość o interesy klienta sprawiają, że jest cenionym ekspertem w dziedzinie prawa karnego. Jeśli potrzebujesz wsparcia w trudnej sytuacji skorzystaj z usług adwokata Andrzeja Srockiego – gwarancji najwyższej jakości pomocy prawnej.
Jeżeli zostałeś niesłusznie aresztowany, a sąd wydał wyrok uniewinniający skontaktuj się z adwokatem w celu dochodzenia należnych Ci roszczeń.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie