Posiadanie narkotyków
Posiadanie narkotyków
Kiedy można umorzyć postępowanie przy posiadaniu narkotyków? Jakie ilości narkotyków uważa się za nieznaczne?
Czy jest możliwe umorzenie postępowania w przypadku przestępstwa posiadania narkotyków?
Przestępstwo posiadania narkotyków jest najczęściej popełnianym czynem spośród tzw. przestępstw narkotykowych. Co do zasady każde posiadanie narkotyków jest przestępstwem. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii daje możliwość starania się o umorzenie postępowania w przypadku gdy zostaliśmy złapani przez policję z narkotykami. Zgodnie z art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jeżeli sprawca posiada narkotyki na własny użytek w ilości nieznacznej można umorzyć postępowanie również przed jego wszczęciem jeżeli ukaranie sprawcy byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu oraz stopień jego społecznej szkodliwości. Jak widać na podstawie powołanego przepisu decyzja o umorzeniu ma charakter oceny i zależy od prokuratora nadzorującego postępowanie, a w postępowaniu sądowym od sądu. Decydujące jest ustalenie co oznacza nieznaczna ilość narkotyku.
Jakie ilości narkotyku uważa się za nieznaczne?
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie definiuje pojęcia nieznacznej ilości środka. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (sygnatura sprawy II AKa 247/16) „W świetle dyspozycji art. 62a ustawy z 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii przesłanką bezwarunkowego umorzenia postępowania jest taka ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, którą należy ocenić jako nieznaczną. Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „nieznacznej ilości” środków odurzających lub substancji psychotropowych użytego w cyt. przepisie. Wobec braku definicji legalnej interpretując wyrażenie „nieznaczna ilość” użyte w art. 62a ustawy należy odwołać się do jego znaczenia językowego. Z tego punktu widzenia przez sformułowanie „nieznaczny” rozumie się niewielki, błahy. Na potrzeby niniejszych rozważań oznacza to zatem, że ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych wymagana dla zastosowania instytucji przewidzianej w art. 62a powinna być niewielka, mała. Ilość substancji będąca przedmiotem czynu zabronionego określonego w art. 62 ust. 1 lub 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, aby mogła być uznana za niewielką, nie powinna przekraczać kilku gramów.
Sposób rozumienia nieznacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych jako przesłanki instytucji uregulowanej w art. 62a musi jednak uwzględniać nie tylko kryterium ilościowe odwołujące się do wagi tych substancji, ale również kryterium jakościowe. Przy interpretacji wyrażenia „nieznacznej ilości” jako przesłanki instytucji określonej w art. 62a nie należy ograniczać się tylko do wagi środków odurzających i substancji psychotropowych, gdyż należy również uwzględnić stężenie zabezpieczonej substancji pozwalające ocenić, ile można z niej zrobić jednorazowych dawek tej substancji. W celu ustalenia znaczenia pojęcia nieznacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych należy uwzględnić również – oprócz wymienionych kryteriów ilościowego i jakościowego – kryterium proporcji ilości zabezpieczonych substancji do potrzeb sprawcy.” Wynika z tego, że nie tylko ilość, ale i rodzaj narkotyku ma znaczenie przy umorzeniu postępowania.
Zdarza się, że organy ścigania posiłkują się wartościami granicznymi powyżej których w żadnym wypadku niemożliwe jest umorzenie postępowania. Ilości graniczne to:
– heroina 1,5 g;
– kokaina 1 g;
– amfetamina/metaamfetamina 1,5 g;
– extasy 4 tabletki;
– LSD 2500 pg;
– marihuana 10 g;
– haszysz 5 g.
Ilości te mają charakter jedynie poglądowy. Za każdym razem to organ prowadzący postępowanie decyduje czy mamy do czynienia z nieznaczną ilością środka i nie musi kierować się wskazanymi wyżej ilościami.
Adwokat sprawy karne Warszawa
Warto starać się o umorzenie postępowania w przypadku przestępstwa posiadania narkotyków. Taki finał sprawy powoduje, że sprawca czynu pozostanie nadal osobą niekaraną. Na każdym etapie postępowania karnego można korzystać z pomocy obrońcy, którego zadaniem jest dążenie do umorzenia postępowania karnego wobec sprawcy posiadającego nieznaczne ilości narkotyków.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie