Podział majątku wspólnego
Jak przeprowadzić podział majątku wspólnego? Co wchodzi w skład majątku wspólnego. Podział majątku. Adwokat Warszawa
Kiedy powstaje majątek wspólny?
W momencie zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami ustrój małżeńskiej wspólności ustawowej. W skład tej wspólności wchodzą przedmioty nabyte w trakcie trwania tej wspólności. W wypadku rozwiązania małżeństwa przez sąd, orzeczenia separacji bądź ustanowienia rozdzielności majątkowej w drodze umowy małżeńskiej lub mocą orzeczenia sądu wspólność majątkowa małżeńska ustaje. Z tą chwilą jeżeli małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa nabyli przedmioty wchodzące w skład majątku wspólnego są uprawnieni do złożenia do sądu wniosku o dokonanie podziału majątku wspólnego.
Jak podzielić majątek wspólny?
Jeżeli małżonkowie są zgodni co do sposobu rozliczenia się mogą podzielić majątek w drodze umowy. Jeżeli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość umowa taka winna być sporządzona w formie aktu notarialnego. W przypadku braku zgody któregokolwiek z małżonków na określony sposób podziału majątku jedyną drogą do wyjścia ze współwłasności jest złożenie wniosku o podział majątku wspólnego przez sąd. Postępowanie działowe jest zazwyczaj skomplikowane. Sąd bowiem co do zasady musi ustalić skład i wartość całego majątku wspólnego, a następnie dokonać odpowiedniego jego podziału pomiędzy byłymi małżonkami.
Co wchodzi w skład majątku wspólnego?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje co wchodzi w skład majątku wspólnego. Są to przede wszystkim rzeczy nabyte przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa, a także wynagrodzenie za pracę, dochody z działalności zarobkowej małżonka, dochody z majątku wspólnego oraz dochody z majątku osobistego małżonka, środki zgromadzone na funduszach emerytalnych oraz środki zgromadzone na subkoncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Majątek osobisty
Z kolei do majątku osobistego małżonka należą: przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa, przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, przedmioty służące do zaspokajania potrzeb tylko jednego małżonka, prawa niezbywalne przysługujące tylko jednej osobie, przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania oprócz renty, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu działalności zarobkowej, przedmioty uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków, prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy, przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego.
Nakłady
W toku postępowania działowego sąd rozlicza także nakłady i wydatki poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka oraz na wniosek także nakłady i wydatki z majątku osobistego małżonka na majątek wspólny.
Adwokat podział majątku Warszawa
Sprawy o podział majątku wspólnego wymagają specjalistycznej wiedzy. Bardzo często bowiem sąd określając wartość majątku sąd posiłkuje się opinią biegłego sądowych, którzy szacują wartość przedmiotów wchodzących w jego skład. Co prawda to sąd ustala skład i wartość spadku, ale to na uczestnikach postępowania spoczywa ciężar dostarczenia sądowi dowodów wskazujących jakie przedmioty stanowią majątek wspólny oraz jakie nakłady zostały poniesione przez małżonka z jego majątku na majątek małżeński oraz z majątku małżeńskiego na majątek osobisty drugiego małżonka.
Ustalenie sytuacji majątkowej Klienta w jakiej znalazł się po rozwiązaniu małżeństwa oraz wskazanie najwłaściwszej ścieżki postępowania pozwoli na uzyskanie przez niego jak najkorzystniejszego rozstrzygnięcia. Koniecznym jest skorzystanie z usług adwokata specjalizującego się w sprawach o podział majątku wspólnego.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie