Uprawomocnienie wyroku rozwodowego
Kiedy wyrok w sprawie o rozwód staje się prawomocny? Jakie są skutki prawomocnego wyroku rozwodowego?
Moment uprawomocnienia się wyroku rozwodowego jest ważną datą dla rozwodzących się małżonków. Z tą chwilą w świetle prawa ich małżeństwo zostaje rozwiązane. Prawomocny wyrok rozwodowy niesie za sobą określone konsekwencje.
Kiedy wyrok rozwodowy staje się prawomocny?
Wyrok w sprawie o rozwód stanie się prawomocny już po 7 dniach od jego ogłoszenia jeżeli małżonkowie nie zamierzają go zaskarżać i w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku nie złożyli wniosku do sądu o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Jeżeli przynajmniej jeden z małżonków złożył wniosek o uzasadnienie wyroku, sąd sporządza taki dokument. Ma na to dwa tygodnie od złożenia wniosku. Termin na sporządzenie uzasadnienia wyroku może być przedłużony na dalszy okres. Po otrzymaniu uzasadnienie wyroku małżonek, który o to wnioskował ma dwa tygodnie na złożenie apelacji od wyroku rozwodowego. Jeżeli sporządzanie uzasadnienia wyroku trwało dłużej niż dwa tygodnie, termin na wniesienie apelacji wynosi trzy tygodnie od otrzymania uzasadnienia wyroku. W przypadku gdy małżonek pomimo otrzymania uzasadnienia wyroku nie wniesie apelacji wyrok rozwodowy staje się prawomocny z upływem terminu do wniesienia apelacji. W przypadku gdy niezadowolony z wyroku rozwodowego małżonek wniesie apelację, sprawa jest kierowana do właściwego sądu apelacyjnego, który rozpoznaje apelację i wydaje wyrok rozwodowy zmieniający wyrok sądu okręgowego lub wyrok oddalający apelację. Niezwykle rzadko zdarza się, aby sąd apelacyjny uchylał wyrok rozwodowy i przekazywał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi okręgowemu. Z momentem wydania wyroku przez sąd apelacyjny na skutek wniesionej apelacji wyrok w sprawie o rozwód staje się prawomocny.
Jakie są skutki prawomocnego wyroku rozwodowego?
Prawomocny wyrok rozwodowy staje się wykonalny. Sąd rozwodowy rozwiązuje przez rozwód małżeństwo. Z chwilą prawomocnego rozwodu ustaje małżeństwo. W związku z tym ustaje między małżonkami małżeńska wspólność majątkowa. Z tą chwilą byli małżonkowie mogą żądać podziału majątku wspólnego. Dotyczy to sytuacji gdy przed rozwodem małżonkowie nie ustanowili umownie rozdzielności majątkowej lub o takiej rozdzielności w trakcie małżeństwa nie orzekł sąd. Po prawomocnym wyroku w sprawie o rozwód wykonalne stają się inne postanowienia zawarte w wyroku. W przypadku gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci sąd orzeka także o władzy rodzicielskiej, miejscu pobytu dzieci, kontaktach rodziców z dziećmi oraz o alimentach. Orzeczone w wyroku rozwodowym alimenty mogą być egzekwowane u komornika w przypadku, gdy zobowiązany do alimentów rodzic nie płaci ich dobrowolnie w kwocie określonej przez sąd.
Adwokat Rozwód Warszawa
W sprawie o rozwód zawsze warto skorzystać z usług adwokata, który będzie reprezentował Cię na każdym etapie sprawy rozwodowej.
Adwokat Andrzej Srocki to zaufany specjalista w sprawach rozwodowych w Warszawie oferujący kompleksowe wsparcie prawne w trudnych momentach życiowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz empatycznemu podejściu pomaga swoim klientom skutecznie przejść przez proces rozwodowy dbając o ich interesy i zapewniając profesjonalną reprezentację w sądzie. Jeśli szukasz adwokata, który połączy wiedzę prawną z troską o Twoją sytuację wybierz adwokata Andrzeja Srockiego.
Na każdym etapie sprawy o rozwód warto skorzystać z usług adwokata od spraw rozwodowych. Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie