Wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania
Wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania. Zażalenie na tymczasowe aresztowanie. Adwokat sprawy karne Warszawa
Zgodnie z kodeksem postępowania karnego osoba tymczasowo aresztowana może w każdym czasie składać wniosek o uchylenie aresztu. Jeżeli sprawa nie trafiła jeszcze do sądu to taki wniosek kieruje się do prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Po wpłynięciu sprawy do sądu taki wniosek rozpoznaje sąd. Na postanowienie w przedmiocie wniosku o uchylenie aresztu zażalenie przysługuje wtedy jeżeli wniosek o uchylenie został złożony po upływie 3 miesięcy od zastosowania lub przedłużenia tymczasowego aresztowania.
Jak napisać wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania?
Tymczasowe aresztowanie może być stosowane tylko wtedy jeżeli niewystarczające są inne środki zapobiegawcze. We wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania należy wskazać jakie okoliczności przemawiają za uchyleniem aresztu. Podejrzany może wskazać np. że ma stałe miejsce pobytu i nie zamierza utrudniać postępowania karnego. Tymczasowe aresztowanie jest niezasadne jeżeli dowody zgromadzone w sprawie nie wykazują w dużym stopniu, że podejrzany popełnił zarzucany mu czyn. Nie należy go również stosować jeżeli na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że sąd orzeknie karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub karę łagodniejszą albo orzeczona bezwzględna kara pozbawienia wolności będzie krótsza niż okres już stosowanego aresztu. Jeżeli podejrzanemu zarzucono popełnienia przestępstwa, które jest zagrożone karą nieprzekraczającą jednego roku pozbawienia wolności tymczasowe aresztowanie także nie może być stosowane. Podejrzany może wykazywać też we wniosku, że stosowanie tymczasowego aresztowania powoduje istotne niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia i pociąga wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego rodziny. Warto na każdym etapie postępowania przygotowawczego sondować możliwość uchylenia aresztu, porozmawiać z prokuratorem prowadzącym lub nadzorującym postępowanie czy widzi możliwość uchylenia takiego środka zapobiegawczego. Należy także wnioskując o uchylenie tymczasowego aresztowania proponować zastosowanie innych środków zapobiegawczych np. poręczenia majątkowego lub dozoru Policji.
Zażalenie na tymczasowe aresztowanie
Na postanowienie sądu o zastosowaniu lub przedłużeniu tymczasowego aresztowania przysługuje zażalenie. W zażaleniu należy wykazać te same okoliczności, które możne zawrzeć we wniosku o uchylenie aresztowania. Podejrzany musi wykazać, że w okolicznościach jego sprawy stosowanie aresztu jest niezasadne. Np. kwestionować dowody wskazujące na duże prawdopodobieństwo dopuszczenia się przez niego zarzucanego czynu, dowodzić, że wystarczające są inne środki zapobiegawcze jak poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju lub dozór policji.
Sprawy, w których jest stosowane tymczasowe aresztowanie wymagają ustanowienia adwokata. Tylko dokładna znajomość sprawy, aktualnego orzecznictwa w przedmiocie stosowania aresztu pozwala na podjęcie skutecznej obrony, której efektem będzie uchylenie tymczasowego aresztowania.
Adwokat sprawy karne Warszawa
Napisanie wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania wymaga przeanalizowania sytuacji procesowej osoby aresztowanej. Tylko gruntowna znajomość przepisów postępowania karnego i prawa karnego pozwala na odpowiednie sformułowanie argumentów we wniosku w celu uchylenia aresztu.
Na każdym etapie sprawy karnej warto skorzystać z usług adwokata. Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie