Dozór elektroniczny – najczęściej zadawane pytania
Czym jest dozór elektroniczny? Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dozór elektroniczny? Jak napisać wniosek o dozór elektroniczny?
Skazany na bezwzględną karę pozbawienia wolności może ubiegać się o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Zaletą tej instytucji jest odbywanie kary poza zakładem karnym, w miejscu zamieszkania skazanego, możliwość kontynuowania pracy oraz utrzymywania stałego kontaktu z najbliższymi.
Czym jest dozór elektroniczny?
Dozór elektroniczny jest sposobem kontrolowania zachowania skazanego poza zakładem karnym przy użyciu środków technicznych. Poprzez te środki sąd może kontrolować gdzie skazany przebywa w określonych dniach i godzinach.
Kiedy mogę się starać o udzielenie dozoru elektronicznego?
O zezwolenie na odbywanie kary w warunkach dozoru może starać się skazany, któremu wymierzono karę nieprzekraczającą 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz nie zachodzą warunki tzw. multirecydywy. Ponadto skazany musi posiadać miejsce stałego pobytu, a osoby pełnoletnie wspólnie z nim zamieszkujące wyrażą pisemną zgodę na odbywanie kary przez skazanego w systemie dozoru elektronicznego.
Sąd może udzielić dozoru także pomimo braku zgody współlokatorów jeżeli uzna, że odbywanie kary w tej formie nie będzie wiązało się dla tych osób z nadmiernymi trudnościami. Ponadto lokal, w którym ma być wykonywany dozór musi spełniać warunki techniczne ku temu. Chodzi tu o pozostawanie w zasięgu nadajników, do których wysyłany będzie sygnał z urządzenia znajdującego się bezpośrednio przy skazanym. O dozorze orzeka sąd, który musi uznać, że kara w odbywana w systemie dozoru spełni swoje cele oraz inne okoliczności nie przemawiają za umieszczeniem skazanego w zakładzie karnym.
Jak napisać wniosek o dozór elektroniczny?
We wniosku należy wskazać prawomocny wyrok skazujący na karę nieprzekraczającą 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę osób pełnoletnich, wspólnie ze skazanym zamieszkujących na odbycie przez skazanego kary w systemie dozoru. Należy także opisać wszelkie okoliczności przemawiające za udzieleniem dozoru. Pamiętać trzeba, że sąd nie udziela automatycznie dozoru jeżeli tylko stwierdzi, że kara nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Należy przekonać sąd, że skazany zasługuje na taką formę odbywania kary.
We wniosku zasadnym jest wskazanie w jakich godzinach i dniach skazany miałby opuszczać miejsce zamieszkania w określonych celach, np.: świadczenia pracy, wykonywania praktyk religijnych, sprawowania opieki nad osobą małoletnią, osobą niedołężną lub chorą, kształcenia i samokształcenia oraz wykonywania twórczości własnej, korzystania z urządzeń lub zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych, komunikowania się z obrońcą lub pełnomocnikiem, utrzymywania więzi z rodziną lub innymi bliskimi osobami, korzystania z opieki medycznej lub udziału w terapii, dokonywania niezbędnych zakupów. Sąd określi przedział czasu w ciągu doby i poszczególnych dniach tygodnia, w którym skazany ma prawo oddalić się z miejsca zamieszkania. Okres ten nie może przekraczać 12 godzin dziennie.
Niewątpliwie odbywanie kary w systemie dozoru jest dla skazanego o wiele mniej uciążliwe niż odbywanie jej w zakładzie karnym. Wniosek o dozór elektroniczny należy szczegółowo umotywować, a następnie na posiedzeniu przekonać sąd, że kara odbywana w systemie dozoru spełni swoje cele.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie