Przerwa w karze – najczęściej zadawane pytania
Kiedy sąd może udzielić przerwy w karze pozbawienia wolności? Co trzeba zrobić, aby uzyskać przerwę w karze? Jak wygląda wniosek o udzielenie przerwy w karze pozbawienia wolności.
Rozpoczynając odbywanie kary pozbawienia wolności należy mieć świadomość, że w określonych przypadkach można opuścić zakład karny na skutek udzielenia przerwy w odbywaniu kary.
Kiedy sąd może udzielić przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności?
Sąd udziela przerwy w karze w wypadku występowania u skazanego choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary pozbawienia wolności. W takim przypadku przerwa jest udzielana na czas trwania przeszkody. Jeżeli w postępowaniu przed sądem penitencjarnym zostanie wykazana taka okoliczność sąd jest zobowiązany do udzielenia przerwy.
Ponadto sąd może udzielić przerwy w karze jeżeli przemawiają za tym względy osobiste lub rodzinne skazanego. W takim przypadku należy przekonać sąd, że sytuacja osobista skazanego lub jego rodziny jest na tyle trudna, że wymaga opuszczenia przez niego zakładu karnego na określony czas. Okoliczności, które może sąd wziąć pod uwagę to np. sytuacja zdrowotna skazanego, trudna sytuacja rodzinna, np. potrzeba zajęcia się przez skazanego osobą najbliższą wymagającą stałej opieki, którą może zapewnić tylko skazany. Obowiązkiem skazanego jest wykazanie takiej sytuacji wszelkimi możliwymi dowodami w trakcie postępowania o udzielenie przerwy w karze.
Na jaki okres sąd może udzielić przerwy w karze?
Sąd może udzielić przerwy ze względu na sytuację rodzinną lub osobistą skazanego na okres do jednego roku. Z kolei jeżeli powodem przerwy jest ciężka choroba uniemożliwiająca wykonanie kary okres ten trwa do czasu jej ustania.
Jak wygląda wniosek o udzielenie przerwy w karze?
Wniosek o udzielenie przerwy w karze składa się do sądu penitencjarnego tj. sądu okręgowego na terenie którego skazany odbywa karę. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 60 zł. Skazany może ubiegać się także o zwolnienie go z tej opłaty. We wniosku takim należy wskazać wszelkie okoliczności przemawiające za udzieleniem przerwy oraz dowody na ich poparcie.
Czy po zakończeniu przerwy można starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie?
W sytuacji kiedy przerwa w karze trwała przynajmniej jeden rok, a skazany odbył już przynajmniej 6 miesięcy kary sąd penitencjarny może udzielić skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary. Taka sytuacja jest możliwa jeżeli zasądzona kara lub suma kar pozbawienia wolności nie przekracza 3 lat.
Przerwa w karze umożliwia skazanemu opuszczenie zakładu karnego na określony czas. W niektórych sytuacjach po udzielonej przerwie skazany może pozostać na wolności po udzieleniu mu warunkowego zwolnienia. Rolą adwokata jest przekonanie sądu, że zachodzą okoliczności do udzielenia skazanemu przerwy w karze.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie