Kradzież
Na czym polega przestępstwo kradzieży? Jakie są rodzaje kradzieży? Co grozi za kradzież?
Na czym polega przestępstwo kradzieży?
Kradzież jest najczęstszym przestępstwem ujawnianym przez organy ścigania. Kodeks karny w art. 278 opisuje na czym polega kradzież. Zgodnie z powołanym przepisem kradzież polega na zaborze w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej. Przestępstwo to jest przestępstwem umyślnym, które można popełnić w zamiarze bezpośrednim. Zaboru cudzej rzeczy można dokonać tylko w celu przywłaszczenia, a więc włączenia na stałe do swojego majątku. Kradzieżą stanowiącą przestępstwo jest zabór mienia, którego wartość przekracza 500 zł.
Jakie są rodzaje kradzieży?
Oprócz kradzieży podstawowego typu, określonej w art. 278 kodeksu karnego w kodeksie karnym możemy wskazać:
– kradzież z włamaniem- polegająca na pokonaniu zabezpieczeń w celu dokonania kradzieży;
– kradzież rozbójnicza- w tym przypadku sprawca niezwłocznie po dokonaniu kradzieży używa przemocy lub groźby jej użycia w celu utrzymania posiadania skradzionej rzeczy;
– rozbój- kradzież z użyciem przemocy lub groźby jej użycia;
– kradzież szczególnie zuchwała- zgodnie z kodeksem karnym to typ kradzieży, który charakteryzuje się określonym zachowaniem sprawcy, który swoim zachowaniem okazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec pokrzywdzonego kradzieżą lub używa innej przemocy niż przemoc wobec osoby. Taka kradzież to również zabór mienia znajdującego się bezpośrednio na osobie lub noszonym przez nią ubraniu.
Co grozi za kradzież?
Sprawca kradzieży podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku mniejszej wagi sąd może wymierzyć grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku.
Znacznie surowsza jest odpowiedzialność przy kradzieży szczególnie zuchwałej. Wtedy sprawca może trafić do więzienia na okres od 6 miesięcy do 8 lat.
Potrzebujesz pomocy w sprawach karnych– skontaktuj się z adwokatem.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie