Pomówienie o handel narkotykami
Jak bronić się przed pomówieniem o handel narkotykami? Czym jest pomówienie? Pomówienie jako dowód.
W sprawach karnych związanych z narkotykami bardzo często akt oskarżenia opiera się wyłączenie o dowód z pomówienia. Dowód taki może być podstawą skazania oskarżonego.
Jak bronić się przed pomówieniem?
Oskarżonym o przestępstwa narkotykowe wydaje się, że dowód z pomówienia nie wystarczy, aby skazać oskarżonego. Praktyka pokazuje jednak, że bardzo często jedynymi dowodami w sprawach narkotykowych są dowody z pomówienia. Sąd ocenia taki dowód jak każdy inny możliwy do przeprowadzenia dowód przed sądem. Orzeczenia sądów każą traktować dowód z pomówienia ze szczególną ostrożnością, należy szukać innych dowodów potwierdzających wersję pomawiającego. Nie jest jednak tak, że w przypadku gdyby nie istniały inne dowody obciążające oskarżonego sąd nie będzie mógł wydać wyroku skazującego. Jeżeli sąd uzna pomawiającego za osobę wiarygodną i wersję zdarzeń przez niego prezentowaną za logiczną będzie mógł uznać oskarżonego winnym popełnienia zarzucanych mu czynów. Obrona przed pomówieniem polega na wyszukiwaniu takich dowodów w sprawie, które świadczą o tym, że zeznania lub wyjaśnienia pomawiającego są niewiarygodne. Mogą to być wyjaśnienia oskarżonych, zeznania świadków oraz wszelkie inne dowody potwierdzające, że oskarżony nie mógł dopuścić się przypisywanych mu przez pomawiającego czynów.
Czym jest pomówienie?
Pomówieniem jest przypisanie innej osobie popełnienia przestępstwa. W sprawach karnych pomówienie stanowi bardzo często główny dowód w sprawie. W sprawach narkotykowych zazwyczaj mamy do czynienia z dowodem z pomówienia. Osoba pomawiająca przedstawia organom ścigania swoją wiedzę na temat przestępstw narkotykowych. Wskazuje jakie osoby brały udział np. w handlu narkotykami. Do postawienia zarzutu związanego z przestępstwami narkotykowymi wystarczy chociażby wskazanie, że osoba zatrzymana nawet z niewielką ilością narkotyku przekaże organom ścigania od kogo nabyła odpłatnie bądź nieodpłatnie środki odurzające. Już takie zeznanie pozwala organom ścigania na postawienie zarzutu np. udzielenia innej osobie środka odurzającego.
W sprawach narkotykowych, w których organy ściganie opierają zarzuty o dowód z pomówienia koniecznym jest przyjęcie odpowiedniej linii obrony i wskazywanie takich okoliczności, które podważają wiarygodność pomawiającego. Pomoc adwokata jest w sprawach narkotykowych kluczowa.
Na każdym etapie sprawy karnej warto skorzystać z usług adwokata. Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie