Zorganizowana grupa przestępcza
Czym jest zorganizowana grupa przestępcza? Na czym polega udział w zorganizowanej grupie przestępczej? Adwokat sprawy karne Warszawa
W sprawach karnych wieloosobowych, w których zarzuty są stawiane większej ilości osób, bardzo często organy ścigania oskarżają podejrzanych o udział lub kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Na czym polega zorganizowana grupa przestępcza, o tym w poniższym wpisie.
Czym jest zorganizowana grupa przestępcza?
W kodeksie karnym brak jest definicji pojęcia zorganizowanej grupy przestępczej. Orzecznictwo sądów pokazuje, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Zorganizowana grupa przestępcza to grupa sprawców, która zorganizowała się po to, aby popełniać przestępstwa. Nawet niski poziom zorganizowania grupy wystarcza, aby przypisać jej członkom popełnienie przestępstwa określonego w art. 258 kodeksu karnego. Grupa taka musi funkcjonować według ustalonych reguł, mieć jakąś strukturę, jej członkowie pełnić określone funkcje. Grupa musi się składać z przynajmniej trzech osób. Skład grupy nie musi być stały, może się zmieniać, członków grupy przestępczej musi łączyć wspólny cel popełniania przestępstw. Do postawienia zarzutu wystarczy sam udział w grupie przestępczej, nie musi być popełnione inne przestępstwo. Ważne, że celem grupy jest popełnianie przestępstw. Zorganizowanie grupy polega na akceptacji wspólnych jej celów i gotowości do popełniania przestępstw. Nie wystarczy istnienie porozumienia przynajmniej kilku osób co do popełnienia wspólnie przestępstwa. Musi istnieć pewien poziom zorganizowania, więź organizacyjna o określonym stopniu trwałości. Nie każde zatem popełnienie przestępstwa wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami można uznać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawca nie musi znać wszystkich tajników grupy, wszystkich jej członków. Wystarczy jedynie powiązanie organizacyjne sprawcy z grupą. Grupa przestępcza nie musi być zorganizowana w sposób szczególny. Nawet niewielki stopień organizacji grupy pozwala organom ścigania na postawienie zarzutów. Przestępstwo udziału w grupie przestępczej można popełnić tylko umyślnie. Sprawca musi mieć świadomość istnienia grupy i swojego w niej udziału, pełnienia określonej funkcji i zamiaru działania w strukturze grupy.
Co grozi za kierowanie lub udział w grupie przestępczej?
Przestępstwo brania udziału w grupie przestępczej jest zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jeżeli grupa ma charakter zbrojny zagrożenie karą wynosi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Kto zakłada grupę przestępczą lub grupą taką kieruje podlega karze od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Sprawy związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej mają zazwyczaj charakter wieloosobowy. Członkom grupy stawiane są ponadto zarzuty związane z popełnianiem określonych przestępstw w ramach udziału w grupie przestępczej. Z uwagi na zawiły i wieloosobowy charakter takiej sprawy karnej wymagany jest udział adwokata jako obrońcy podejrzanego. W sprawach grup przestępczych stosowane są często długotrwałe tymczasowe aresztowania. Wymagane jest zatem przyjęcie prawidłowej linii obrony.
Na każdym etapie sprawy karnej warto skorzystać z usług adwokata. Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie