Przesłuchanie na Policji
Jak wygląda przesłuchanie na Policji? Kim jest podejrzany? Prawa i obowiązki w czasie przesłuchania na Policji.
Kim jest podejrzany?
Podejrzanym jest osobą, której został przedstawiony zarzut popełnienia określonego przestępstwa i została przesłuchana w charakterze podejrzanego. Takiego przesłuchania mogą dokonać organy ścigania lub prokurator. Osoba, której postawiono zarzuty posiada określone prawa, z których może, a w wielu sytuacjach powinna skorzystać w trakcie przesłuchania. O prawach tych organ prowadzący czynności z udziałem podejrzanego powinien go pouczyć.
Prawa i obowiązki podejrzanego w czasie przesłuchania na Policji
Warto znać podstawowe prawa przysługujące podejrzanemu w trakcie przesłuchania na Policji. Zazwyczaj bowiem osoba przesłuchiwana dostaje do podpisania liczące kilka stron pisemne pouczenie o jej prawach i obowiązkach. Bezpośrednio przed przesłuchaniem okoliczności nie pozwalają na spokojne i skrupulatne przeanalizowanie pisemnego pouczenia. Przede wszystkim podejrzany ma prawo do składania wyjaśnień, do odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na pytania, do informacji o treści zarzutów i ich zmianach, do składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia, do korzystania z pomocy obrońcy, w tym do wystąpienia obrońcę z urzędu, do końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania. Podejrzany musi wiedzieć, że może żądać przesłuchania go z udziałem ustanowionego przez niego obrońcy. Organy ścigania muszą w takim wypadku zawiadomić obrońcę o miejscu i terminie przesłuchania podejrzanego. Do czasu przybycia obrońcy w wyznaczonym terminie Policja nie ma prawa dokonać przesłuchania podejrzanego.
Przedstawienie zarzutów
Przed przesłuchaniem podejrzanego zostaje mu przedstawiony na piśmie zarzut popełnienia określonego przestępstwa. Następnie rozpoczyna się przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Osoba przesłuchująca ustala dane osobowe podejrzanego, zazwyczaj na podstawie okazanego dowodu tożsamości. W tej części zadawane są pytania dotyczące imienia, nazwiska, adresu zamieszkania, wzrostu, wagi, pseudonimów, koloru oczu, daty urodzenia, obywatelstwa, wykształcenia, stanu cywilnego, liczby dzieci, osób pozostających na utrzymaniu podejrzanego, zawodu, miejsca pracy lub nauki, zajmowanego stanowiska, zarobków, posiadanego majątku, stosunku do służby wojskowej, poprzedniej karalności oraz stanu zdrowia.
Przesłuchanie na Policji
Po odebraniu danych następuje przesłuchanie podejrzanego. Podejrzany jest pytany czy otrzymał na piśmie treść pouczeń o uprawnieniach i obowiązkach, czy zrozumiał ich treść. Powinien być pouczony jeszcze raz o prawie do składania wyjaśnień, odmowy składania wyjaśnień oraz odmowy odpowiedzi na zadawane pytania. Policjant pyta się następnie czy podejrzany chce składać wyjaśnienia. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca pada pytanie czy podejrzany zrozumiał treść zarzutu i czy przyznaje się do jego popełnienia. Następnie podejrzany zaczyna wyjaśniać jeżeli wyraził wolę składania wyjaśnień. Po ich złożeniu przesłuchujący zadaje pytania podejrzanemu, prawo do zadawania pytań przysługuje także obrońcy obecnemu trakcie przesłuchania. Po zakończeniu przesłuchania podejrzany składa podpis bezpośrednio pod treścią złożonych wyjaśnień.
Obrona w sprawie karnej
Odpowiedź na pytanie jaką strategię należy przyjąć w trakcie składania wyjaśnień zależy od okoliczności sprawy. Podkreślić należy, że pierwsze przesłuchanie w charakterze podejrzanego może mieć kluczowe znaczenie dla ostatecznego rozstrzygnięcia procesu. Z tego względu zasadnym jest ustanowienie obrońcy w sprawie już przy pierwszej czynności procesowej z udziałem podejrzanego.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie