Przesłuchanie
Jak wygląda przesłuchanie? Jak przygotować się do przesłuchania? Co należy wiedzieć przed przesłuchaniem?
Osoba, która otrzymała wezwanie na przesłuchanie przed organami ścigania zadaje sobie pytanie jak wygląda takie przesłuchanie, o co mogą pytać funkcjonariusze w trakcie przesłuchania, jaką postawę przyjąć na przesłuchaniu?
Wezwanie na przesłuchanie
Na wezwaniu zazwyczaj jest informacja w jakim charakterze będzie przesłuchana wzywana osoba tj. w charakterze świadka lub w charakterze podejrzanego. Ta druga informacja sugeruje od razu, że jeżeli wcześniej nie przedstawiono zarzutów to organy ścigania mają zamiar przedstawić wzywanej osobie zarzuty popełnienia przestępstwa. Już otrzymanie takiej korespondencji powinno skłonić adresata do konsultacji z adwokatem w celu omówienia sytuacji prawnej. Zdarza się też nierzadko, że osoba wzywana w charakterze świadka i przesłuchana jako świadek dowiaduje się następnie, że zostaną jej przedstawione zarzuty karne i w takim charakterze jest też ponownie przesłuchiwana. W każdej zatem sytuacji jeżeli otrzymałeś wezwanie na przesłuchanie nawet w charakterze świadka warto zastanowić się czy zasadnym nie jest skonsultowanie swojej sytuacji z adwokatem od spraw karnych. Po przedstawieniu okoliczności sprawy można uzyskać od adwokata informację jak zachować się na przesłuchaniu i jaką strategię przyjąć.
Przesłuchanie świadka
Świadek ma obowiązek złożyć zeznania. Przed przesłuchaniem zapewne zostanie pouczony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Osobie najbliższej dla oskarżonego przysługuje prawo do odmowy zeznań. Świadek może także uchylić się od odpowiedzi na pytanie jeżeli udzielenie takiej odpowiedzi mogłoby narazić go lub osobę mu najbliższą na odpowiedzialność karną. Udając się zatem na przesłuchanie w charakterze świadka w sprawie karnej należy mieć świadomość posiadania tych uprawnień procesowych. Co prawda przed przesłuchaniem świadek zazwyczaj jest o tym pouczany jednak z uwagi na towarzyszący często przesłuchaniu stres świadkowie często zapominają, że w określonych sytuacjach mogą odmówić zeznań lub odpowiedzi na poszczególne pytania.
Przesłuchanie podejrzanego
Przed przesłuchaniem w charakterze podejrzanego, dbając o swoje interesy procesowe, warto skonsultować się z adwokatem od spraw karnych. Podejrzany może ustanowić adwokata swoim obrońcą w toku całej sprawy karnej. Tylko udział obrońcy zapewni podejrzanemu, że jego wszelkie prawa procesowe będą respektowane. Podejrzany także musi być świadomy jakimi uprawnieniami dysponuje i jak może zachować się w trakcie przesłuchania. Przede wszystkim podejrzany nie ma żadnego obowiązku składania wyjaśnień, nikt go nie może zmusić do składania określonych wyjaśnień w sprawie karnej. Oczywiście to jaką postawę warto przyjąć zależy od okoliczności sprawy. Adwokat jako osoba posiadająca doświadczenie i wiedzę z prawa karnego i procedury karnej jest w stanie ocenić jaką taktykę obrończą warto przyjąć. Czasami w interesie podejrzanego jest złożyć określone wyjaśnienia, a niekiedy warto odmówić składania wszelkich wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.
Adwokat sprawy karne Warszawa
W każdej sprawie karnej należy ustanowić obrońcę w osobie adwokata. Tylko to pozwoli na przyjęcie właściwej postawy procesowej wobec organów ścigania i przed sądem. Nawet osoba wezwana w charakterze świadka, w niektórych sytuacjach powinna skonsultować swoją sytuację prawną z adwokatem od spraw karnych.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie