Wezwanie na Policję
Dostałeś wezwanie na Policję? Jakie są twoje prawa i obowiązki? Co należy zrobić przed przesłuchaniem na Policji? Adwokat sprawy karne Warszawa
Co zrobić gdy otrzymałeś wezwanie na Policję?
Każdy kto otrzymał pocztą wezwanie do stawiennictwa na Policji odczuwa niepokój czego może dotyczyć sprawa. Zadaje sobie też pytanie dlaczego Policja się mną interesuje i o co mogę być zapytany w trakcie przesłuchania ? Najważniejsze jest, abyś ustalił w jakim charakterze zostałem wezwany na Policję. Już w samym wezwaniu może znajdować się informacja czy funkcjonariusz chce mnie przesłuchać w charakterze świadka czy też w charakterze podejrzanego.
Wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka
Jeżeli otrzymałeś takie wezwanie masz obowiązek stawić się w wyznaczonym miejscu i terminie na przesłuchanie. Z przyczyn losowych może zdarzyć się jednak, że data i godzina przesłuchania koliduje z twoimi ważnymi obowiązkami. Należy wtedy skontaktować się z jednostką, która wysłała wezwanie i poinformować o niemożności stawienia się w jednostce Policji i ustalić inny dogodny termin. Często też w samym wezwaniu znajdują się dane policjanta prowadzącego sprawę i jego numer telefonu. Warto więc z niego skorzystać, aby ustalić inny termin przesłuchania.
Prawa i obowiązki świadka
Świadek przed przesłuchaniem jest pouczony o obowiązku mówienia prawdy i odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Świadka poucza się także o jego prawach. Przed udaniem się na przesłuchanie należy koniecznie pamiętać, że świadek ma prawo do odmowy składania zeznań w sprawie, w której oskarżonym jest osoba mu najbliższa. Pamiętać też zawsze trzeba, że świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie jeżeli udzielenie odpowiedzi może narazić go lub osobę mu najbliższą na odpowiedzialność karną za przestępstwo. Jeżeli zatem nie jesteś pewien czy udzielenie odpowiedzi może Ci zaszkodzić warto skorzystać z tego prawa.
Wezwanie w charakterze podejrzanego
W takiej sytuacji zawsze należy skorzystać z pomocy adwokata, aby ocenić swoją sytuację procesową. Często już w samym wezwaniu jest informacja o popełnienie jakiego czynu jesteś podejrzewany. Przed udaniem się na przesłuchanie należy więc ocenić czego może dotyczyć sprawa i udać się do adwokata specjalizującego się w sprawach karnych. Wtedy ustalisz odpowiednią linię obrony i podejmiesz decyzję czy będziesz składał wyjaśnienia w sprawie i jakiej treści.
Prawa podejrzanego
Przed przesłuchaniem w charakterze podejrzanego zostaniesz pouczony o Twoich obowiązkach i uprawnieniach. Osoba przesłuchująca pouczy Cię też, że masz prawo złożyć wyjaśnienia bądź odmówić składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Masz prawo również do ustanowienia obrońcy w sprawie. Masz prawo także składać wnioski dowodowe. Następnie, po przedstawieniu zarzutu stajesz się jako podejrzany stroną postępowania. Jako strona możesz aktywnie bronić swoich praw w trakcie postępowania przygotowawczego.
Konsultacja z adwokatem od spraw karnych przed przesłuchaniem
Nierzadko zdarza się, że osobie przesłuchanej w charakterze świadka stawiane są następnie zarzuty popełnienia przestępstwa. Osoba taka staje się podejrzanym. Bez względu więc na to w jakim charakterze zostałeś wezwany na Policję należy przed udaniem się na przesłuchanie skonsultować się z adwokatem od spraw karnych, aby ocenić swoją sytuację procesową i dowiedzieć się jaką postawę przyjąć w trakcie przesłuchania. Pamiętać też zawsze trzeba o prawie do ustanowienia adwokata swoim obrońcą w sprawie karnej.
Przed przesłuchaniem skonsultuj się z adwokatem od spraw karnych w Warszawie.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie