9 kroków przed rozwodem
Decydując się na rozwód należy odpowiednio przygotować się do rozpoczęcia sprawy rozwodowej. Oto 9 rzeczy, które należy zrobić przed wniesieniem pozwu o rozwód do sądu. Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?
Przemyśl, czy decyzja o rozwodzie jest ostateczna
Zanim zdecydujesz się na rozwód odpowiedz sobie na pytanie czy nie widzisz już szans na kontynuowanie małżeństwa, czy najlepiej dla Ciebie i Twoich dzieci będzie jeżeli małżeństwo zostanie zakończone. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca możesz zacząć przygotowania do sprawy rozwodowej.
Sprawdź, czy zachodzą podstawy do rozwodu
Sąd rozwiąże małżeństwo przez rozwód jeżeli ustały więzi psychiczne, fizyczne i gospodarcze oraz rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały. Jeżeli strony dalej mieszkają razem i prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe, ale uczucie między nimi wygasło i brak jest również więzi fizycznej sąd również będzie miał podstawy do orzeczenia rozwodu.
Porozmawiaj z małżonkiem o możliwości zgodnego rozwiązania małżeństwa
Jeżeli widzisz możliwość zgodnego z drugim małżonkiem sposobu rozwodu warto podjąć próbę wspólnego ustalenia warunków rozwodu. W takim przypadku jeżeli małżonkowie zgodnie ustalą wszelkie kwestie rozwodowe sprawa sądowa zakończy się już na pierwszym terminie rozprawy.
Ustal, czego zamierzasz się domagać składając pozew o rozwód
W przypadku braku porozumienia z drugim małżonkiem musisz zastanowić się czego będziesz żądać przed sądem. Czy będziesz domagać się ustalenia winy w rozkładzie pożycia, komu ma być przyznana i na jakich warunkach władza rodzicielska nad dziećmi, jak mają być określone alimenty oraz miejsce pobytu dziecka, czy będziesz domagać się alimentów także na swoją rzecz, czy sąd ma ustalić sposób korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.
Zastanów się, czy będziesz walczyć o orzeczenie winy
Niejednokrotnie procesy rozwodowe trwają wiele lat. Duży wpływ na to mają żądania stron sprawy rozwodowej o orzeczenie wyłącznej winy drugiego małżonka w rozkładzie pożycia. Pamiętaj, że sąd będzie namawiał do zgodnego zakończenia małżeństwa. Taką możliwość daje orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie stron. Obie strony muszą wyrazić na to zgodę. Przemyśl, czy chcesz prowadzić długotrwały proces, czy wolisz odpuścić walkę o orzeczenie winy i przyspieszyć proces rozwodowy. W niektórych przypadkach, w szczególności jeżeli wina drugiej strony jest ewidentna i łatwa do wykazania można rozważać orzeczenie z wyłącznej winy, a co za tym idzie żądać alimentów na swoją rzecz. Sądy jednak z automatu nie przyznają alimentów na rzecz małżonka nawet jeżeli orzekną wyłączną winę drugiego z nich.
Zbierz dowody
Każdą okoliczność ważną przy sprawie rozwodowej należy udowodnić. Dowodami może być wszystko co w sposób niebudzący wątpliwości potwierdza twierdzenia pozwu. Zazwyczaj są to zeznania świadków oraz wszelkie dokumenty świadczące o rozkładzie pożycia, winie w rozkładzie pożycia, sytuacji rodzinnej i finansowej stron, potrzebach rodziny w szczególności małoletnich dzieci stron. W sprawie rozwodowej sąd przeprowadza zawsze końcowy dowód z przesłuchania małżonków.
Przygotuj konieczne dokumenty do złożenia powództwa
Do każdego pozwu o rozwód należy dołączyć odpis skrócony aktu małżeństwa. Jeżeli strony ze związku małżeńskiego posiadają wspólne małoletnie dzieci do pozwu muszą dołączyć również odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci. W przypadku niedołączenia tych dokumentów do pozwu o rozwód sąd wezwie powoda do ich wniesienia pod rygorem zwrotu pozwu. Pozew o rozwód podlega także opłacie sądowej. Do pozwu należy dołączyć dowód jej uiszczenia lub złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych wykazując, że sytuacja materialna powoda nie pozwala mu na uiszczenie opłaty.
Uzbrój się w cierpliwość
Od złożenia pozwu do terminu pierwszej rozprawy upływa trochę czasu. Wszystko zależy od sądu, w którym sprawa będzie rozpoznawana i liczby spraw, które sąd rozpatruje. W przypadku braku zgodnego rozwodu terminów rozpraw może być kilka, nie zawsze na wyznaczony termin stawiają się wszyscy wezwani świadkowie. Sąd może dopuścić dowód z opinii biegłych z zespołów specjalistów sądowych jeżeli nie ma zgody w kwestiach rodzicielskich co także wpływa na długość procesu. Strona niezadowolona z wyroku może złożyć apelację. Wtedy prawomocny wyrok zapadnie dopiero po rozprawie odwoławczej w sądzie apelacyjnym.
Adwokat Rozwód Warszawa
Pamiętaj, że w sprawie rozwodowej możesz ustanowić pełnomocnika. Adwokat rozwodowy sporządza pozew oraz ustala ze stroną strategię procesową. W tym celu po rozmowie z klientem jest w stanie określić na co może on liczyć w sprawie rozwodowej oraz jaki realnie najkorzystniejszy dla strony może zapaść wyrok. Adwokat składa w imieniu strony wszelkie wnioski dowodowe, reprezentuje stronę przed sądem rozwodowym oraz sporządza środki odwoławcze. Wyrok rozwodowy ma wpływ na dalszą sytuację życiową i finansową małżonka. Od jego wyniku zależy jak będzie wyglądała władza rodzicielska nad dziećmi, kontakty z nimi drugiego małżonka oraz alimenty. Na każdym etapie procesu warto skorzystać z pomocy adwokata rozwodowego.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie