Wyrok w zawieszeniu – najczęściej zadawane pytania
Klienci Kancelarii często zadają pytania związane z wyrokiem w zawieszeniu. Kodeks karny przewiduje możliwość warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności w określonych sytuacjach.
Kiedy sąd może zawiesić karę?
Sąd może zawiesić karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku. Dodatkowo sprawca w dacie popełnienia przestępstwa nie może być skazany na karę pozbawienia wolności. Decydując o ewentualnym zawieszeniu ważna jest postawa oskarżonego, jego warunki i właściwości osobiste, sposób życia podsądnego oraz jego zachowanie po popełnieniu przestępstwa. Przedstawienie oskarżonego w jak najlepszym świetle przed sądem może być decydujące o zawieszeniu kary.
Kiedy sąd może odwiesić zawieszoną karę?
Pamiętać należy, że sąd warunkowo zawiesza wykonanie kary. Od postawy skazanego zależy czy nie będzie musiał odbyć wymierzonej mu kary pozbawienia wolności. Zawieszając warunkowo karę sąd nakłada najczęściej na skazanego obowiązki m.in. podjęcia pracy zarobkowej, poddania się określonej terapii, informowania kuratora o przebiegu okresu próby. Sąd może orzec także dozór kuratora. Jeżeli skazany wypełnia nałożone w wyroku zawieszającym obowiązki brak jest podstaw do zarządzenia wykonania zawieszonej kary. W przypadku dozoru kuratora ważnym jest utrzymywanie kontaktu z wyznaczonym kuratorem, który kontroluje sposób życia skazanego w okresie zawieszenia kary. Ponowne popełnienie przestępstwa w okresie zawieszenia, za które skazano sprawcę na karę bezwzględną wiezienia skutkuje odwieszeniem wykonania kary. Jeżeli skazany przestrzega porządku prawnego w okresie próby i wypełnia nałożone na niego obowiązki nie musi się obawiać odwieszenia wyroku.
Czy mając wyrok w zawieszeniu mogę wyjechać za granicę?
Żaden przepis kodeksu karnego nie zakazuje wyjazdu za granicę skazanego na karę w zawieszeniu. Jeżeli sąd zobowiązał skazanego do informowania kuratora o przebiegu okresu próby lub orzekł dozór kuratora należy o fakcie dłuższego wyjazdu za granicę powiadomić kuratora. Dodatkowo skazany, który na stałe wyjeżdża za granicę powinien podać sądowi adres stałego pobytu za granicą lub wskazać adresata w kraju do odbioru korespondencji kierowanej do skazanego.
Wyrok w zawieszeniu a praca
Orzekając o warunkowym zawieszeniu kary sąd może zobowiązać skazanego do podjęcia pracy zarobkowej. Skazany, który tego nie uczyni musi liczyć się z zarządzeniem wykonania zawieszonej kary. Niektórzy pracodawcy wymagają od pracowników zaświadczenia o niekaralności. Osoba skazana na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu jest osobą karaną i te dane znajdują się w rejestrze karnym do czasu zatarcia skazania. Trzeba pamiętać, że pracodawca zazwyczaj nie jest informowany przez sąd o fakcie skazania pracownika. Osoba, która dopiero stara się o pracę i przyszły pracodawca wymaga zaświadczenia o niekaralności musi pamiętać, że fakt jej skazania widnieje w Krajowym Rejestrze Karnym.
Ile trwa zawieszenie kary?
Okres zawieszenia wynosi od roku do trzech lat, a w przypadku młodocianego oraz sprawcy przemocy domowej okres ten wynosi od 2 do 5 lat. Zawieszenie rozpoczyna bieg od daty uprawomocnienia się wyroku. Po upływie 6 miesięcy od zakończenia zawieszenia sąd nie może już z jakiejkolwiek przyczyny odwiesić wyroku.
Zatarcie skazania w przypadku wyroku w zawieszeniu
Po upływie 6 miesięcy od zakończenia zawieszenia następuje również zatarcie skazania. Jeżeli skazanie uległo zatarciu dane o skazaniu są usuwane z Krajowego Rejestru Karnego, a skazanego traktuje się jako osobę niekaraną. Pamiętać jednak trzeba, że jeżeli zawieszając karę sąd wymierzył dodatkowo grzywnę, środek karny lub środek kompensacyjny to zatarcie skazania nie nastąpi przed ich wykonaniem.
Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozwala uniknąć skazanemu odbycia kary pozbawienia wolności. W przypadku gdy dowody wskazują na winę oskarżonego warto podjąć wszelkie działania w celu zawieszenia przez sąd kary pozbawienia wolności.
Skontaktuj się z adwokatem w sprawach karnych – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie