Warunkowe zwolnienie
Jeżeli zostałeś skazany na bezwzględną karę pozbawienia wolności musisz liczyć się z obowiązkiem stawienia w zakładzie karnym w celu odbycia zasądzonej kary. Nie jest jednak tak, że będziesz musiał odbyć orzeczoną karę w całości. W poniższym wpisie wskażę co musisz zrobić i jakie warunki spełnić, aby uzyskać warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary.
Kiedy sąd może udzielić warunkowego przedterminowego zwolnienia?
Najwcześniej opuścić zakład karny na podstawie warunkowego przedterminowego zwolnienia można po odbyciu połowy kary. Z kolei w przypadku popełnienia czynu w warunkach recydywy warunkowe zwolnienie następuje najwcześniej po upływie 2/3 kary, a multirecydywy po upływie ¾ kary. Sąd automatycznie po upływie tych okresów nie udziela warunkowego zwolnienia.
Co musisz zrobić, aby uzyskać warunkowe zwolnienie?
Sąd orzekając o warunkowym zwolnieniu bierze pod uwagę wiele okoliczności. Bada zatem postawę, właściwości i warunki osobiste skazanego. Ważne są także okoliczności popełnienia samego przestępstwa. Zachowanie skazanego po popełnieniu czynu oraz w trakcie odbywania samej kary pozbawienia wolności również są badane przez sąd. Sąd posiłkuje się często wywiadem kuratorskim w celu ustalenia sytuacji życiowej skazanego. Ogromne znaczenie ma także opinia o skazanym sporządzana na potrzeby sprawy o warunkowe zwolnienie. Opinię taką wystawia zakład karny, w którym skazany odbywa karę. W opinii zawarty jest opis zachowania skazanego w więzieniu, czy stosuje się do obowiązujących w jednostce reguł, czy wchodzi w konflikt z innymi osadzonymi i funkcjonariuszami więziennymi.
Jak wygląda wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie?
Wniosek o warunkowe zwolnienie składa skazany lub ustanowiony przez niego obrońca. We wniosku należy wskazać wszelkie okoliczności, które mogą przekonać sąd do udzielenia skazanemu warunkowego zwolnienia. Ważne są także dokumenty ukazujące sytuację rodzinną i majątkową skazanego, co skazany zamierza robić po opuszczeniu zakładu karnego. Tylko dobrze umotywowany wniosek o warunkowe zwolnienie może pozwolić skazanemu na wcześniejsze opuszczenie zakładu karnego. Należy przekonać sąd, że po opuszczeniu więzienia skazany będzie przestrzegał porządku prawnego i nie popełni więcej przestępstwa.
Obowiązki skazanego w trakcie warunkowego zwolnienia
Sąd udziela warunkowego zwolnienia na okres od 2 do 5 lat. W tym okresie może nałożyć na skazanego określone obowiązki. Przede wszystkim oddać go pod dozór kuratora, który będzie kontrolował zachowanie skazanego w okresie na jaki udzielono warunkowego zwolnienia. Sąd może także nałożyć na skazanego różne obowiązki, np. zobowiązać do podjęcia pracy, leczenia, naprawienia wyrządzonej szkody.
Kontakt z adwokatem w trakcie odbywania kary
Skazany odbywający karę pozbawienia wolności ma możliwość kontaktu z adwokatem, w tym widzenia się z nim w jednostce penitencjarnej. Adwokat w postępowaniu wykonawczym reprezentuje skazanego również w sprawie o warunkowe zwolnienie. Składa w jego imieniu wniosek o warunkowe zwolnienie, zbiera niezbędną dokumentację do wniosku, występuje przed sądem penitencjarnym oraz składa zażalenia na niekorzystne dla skazanego postanowienia sądu w postępowaniu wykonawczym.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie