Gdzie mogę sprawdzić swoją kartę karną?
Niejednokrotnie zdarza się, że konieczne jest sprawdzenie swojej karalności. Często pracodawcy wymagają od aplikujących o pracę zaświadczenia o niekaralności. Sprawdzenie karty karnej jest potrzebne w procesie ubiegania się o różne koncesje czy licencje, ale również stanowi obowiązkowy element ubiegania się o pracę w niektórych zawodach.
Do czego potrzebne jest zaświadczenie o niekaralności?
Zaświadczenie o niekaralności wymagane jest do:
– postępowania przetargowego;
– uzyskania koncesji na obrót paliwami ciekłymi;
– zdobycia pozwolenia na broń;
– licencji transportowej;
– licencji na taksówki;
– zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów;
– uzyskania wizy lub obywatelstwa.
Obowiązkowo zaświadczenie o niekaralności jest wymagane wobec starających się o pracę w następujących zawodach
– nauczyciel
– urzędnik służby cywilnej
– wychowawca na obozach dla dzieci
– trener lub instruktor sportu
– opiekun w żłobku dla dzieci
– pośrednik kredytowy i/lub ubezpieczeniowy
– księgowy.
Karta karna znajduje się w Krajowym Rejestrze Karnym. Są w niej dane o osobach:
– które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
– przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
– przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
– które są obywatelami polskimi i zostały prawomocnie skazane przez sądy innych państw,
– wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
– nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178, z późn. zm.),
– które zostały prawomocnie skazane za wykroczenia na karę aresztu,
– które są poszukiwane listem gończym,
– które są tymczasowo aresztowane,
– które wykonują karę dożywotniego pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności, pozbawienia wolności, aresztu wojskowego, aresztu i zastępczą karę pozbawienia wolności,
– nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.
Gdzie mogę sprawdzić swoją kartę karną?
Wniosek o udzielenie informacji o osobie do Krajowego Rejestru Karnego może złożyć osoba, której dotyczy wniosek lub przez pełnomocnika, można to zrobić za pośrednictwem internetu, osobiście lub listownie. Osobiście złożyć wniosek można w punktach informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego. Punkty takie mieszczą się zazwyczaj w siedzibach sądów okręgowych w danym mieście.
Należy pamiętać, że informacja o skazaniu danej osoby nie będzie znajdowała się w rejestrze cały czas, a jedynie do czasu zatarcia skazania za dane przestępstwo. Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, a wpis do rejestru skazanych zostaje usunięty. Po zatarciu skazania określonej osoby uważa się ją za osobę niekaraną.
Po jakim czasie skazanie ulega zatarciu?
W razie skazania na karę bezwzględną pozbawienia wolności lub karę 25 lat pozbawienia wolności zatarcie skazania następuje z upływem 10 lat od wykonania, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania. W przypadku skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności zatarcie skazania następuje z upływem 10 lat od uznania kary za wykonaną, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania. Na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazanie już po upływie 5 lat jeżeli skazany w tym czasie nie popadł w konflikt z prawem a kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.
Jeżeli orzeczono karę pozbawienia wolności zatarcie następuje z upływem trzech lat od jej wykonania, a jeżeli wymierzono grzywnę z upływem roku od jej wykonania. W przypadku orzeczenia środka karnego, przepadku lub środka kompensacyjnego zatarcie nie następuje przed jego wykonaniem.
Jeżeli orzeczono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania zatarcie skazania następuje z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu na jaki karę zawieszono.
Wobec Skazanego warunkowo przedterminowo zwolnionego z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, jeżeli nie odwołano warunkowego zwolnienia termin do zatarcia skazania biegnie od chwili warunkowego zwolnienia.
Jak wskazano wcześniej w Rejestrze Karnym znajdują się także informacje o warunkowym umorzeniu postępowania wobec osoby. Pamiętać należy jednak, że warunkowe umorzenie postępowania nie jest skazaniem. Pomimo zatem, że taka informacja znajduje się w rejestrze, osobę, wobec której warunkowo umorzono postępowanie karne należy traktować jako osobę niekaraną w świetle polskiego prawa.
Adwokat Sprawy Karne Warszawa
Adwokat Andrzej Srocki to doświadczony specjalista w sprawach karnych oferujący profesjonalne wsparcie prawne w Warszawie. Dzięki wieloletniej praktyce oraz indywidualnemu podejściu do każdej sprawy zapewnia skuteczną obronę i rzetelną reprezentację na każdym etapie postępowania. Jego zaangażowanie, wiedza i dbałość o interesy klienta sprawiają, że jest cenionym ekspertem w dziedzinie prawa karnego. Jeśli potrzebujesz wsparcia w trudnej sytuacji skorzystaj z usług adwokata Andrzeja Srockiego – gwarancji najwyższej jakości pomocy prawnej.
Skontaktuj się z adwokatem w sprawach karnych– Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie