Zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności
W poprzednim artykule opisano sytuacje, w których sąd orzekł o zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności. Osoba korzystająca z tego dobrodziejstwa musi być świadoma, że w niektórych sytuacjach sąd może „odwiesić” karę pozbawienia wolności, czyli orzec o zarządzeniu jej wykonania. Aby do tego doszło muszą być spełnione określone przesłanki opisane w artykule 75 kodeksu karnego.
Kiedy sąd zarządza karę pozbawienia wolności?
Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Innymi słowy, sąd odwiesi zawieszoną karę jeżeli skazany w okresie zawieszenia popełni umyślnie przestępstwo podobne do przestępstwa, za które wymierzono mu zawieszoną karę pozbawienia wolności i za to przestępstwo zostanie prawomocnie skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia. Zatem przesłanki, które muszą zaistnieć ażeby sąd obligatoryjnie odwiesił karę to:
- popełnienie w okresie próby przestępstwa podobnego;
- skazanie prawomocnie za to przestępstwo na karę bezwzględną pozbawienia wolności.
W tym miejscu należy wyjaśnić, że zgodnie z kodeksowym słownikiem przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej uważa się także za przestępstwa podobne.
Istnieje jeszcze jedna sytuacja, w której sąd obligatoryjnie zarządzi wykonanie kary. Dotyczy ona skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą , który w okresie zawieszenia wykonania kary rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze skazanym.
Kodeks karny w pewnych sytuacjach daje sądowi uprawnienie do zarządzenia wykonania kary, pozostawiając jednak pełną swobodę przy decydowaniu o „odwieszeniu” kary. Sąd może zatem zarządzić karę jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż umyślne przestępstwo podobne, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku. Ostatnim przypadkiem kiedy sąd obowiązkowo zarządzi karę jest sytuacja kiedy skazany rażąco narusza porządek prawny pomimo udzielenia skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego. Jedynie szczególne względy oceniane przez sąd mogą spowodować, że sąd odstąpi w tym wypadku od odwieszenia kary.
Sąd może również zarządzić wykonanie kary jeżeli skazany po wydaniu wyroku zawieszającego karę, ale jeszcze przed jego uprawomocnieniem się rażąco narusza porządek prawny, w szczególności jeżeli w tym czasie popełnił przestępstwo.
Skrócenie kary
Należy także wiedzieć, że w przypadku kiedy sąd fakultatywnie (w sytuacjach kiedy sąd może, ale nie musi odwiesić karę) zarządza wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może biorąc pod uwagę dotychczasową postawę skazanego w okresie próby, skrócić orzeczoną karę pozbawienia wolności nie więcej jednak niż o połowę.
Zarządzenie wykonania zawieszonej kary pozbawienia wolności może nastąpić nie później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Jeżeli zatem skazany w okresie biegu okresu zawieszenia kary naruszył porządek prawny, sąd nie może odwiesić kary jeżeli w okresie 6 miesięcy od zakończenia okresu zawieszenia nie wydał prawomocnego postanowienia o zarządzeniu wykonania zawieszonej kary.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie