
Mobbing- przestępstwo
Mobbing- przestępstwo
Na czym polega przestępstwo mobbingu? Co grozi za mobbing? Jak udowodnić mobbing?
Na czym polega przestępstwo mobbingu?
Kodeks karny nie określa wprost przestępstwa mobbingu. Jednakże zgodnie z art. 218§1a kodeksu karnego kto wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Przestępstwo to zostało wprowadzone do kodeksu karnego w celu ochrony praw osób wykonujących pracę zarobkową. Prawa te obejmują nie tylko prawa typowo pracownicze jak prawo do wynagrodzenia lub prawo do urlopu, ale także prawa o charakterze generalnym jak prawo pracownika do poszanowania przez pracodawcę oraz osoby działające w jego imieniu, prawo do godności pracownika.
Przestępstwo może popełnić nie tylko osoba pełniąca funkcje kierownicze, stojąca najwyżej w hierarchii zakładu pracy, ale również inne osoby wykonujące czynności w imieniu pracodawcy. Aby mówić o mobbingu działanie sprawcy musi być złośliwe i uporczywe. Złośliwe naruszanie praw pracownika polega na umyślnym działaniu w celu wyrządzenia krzywdy pokrzywdzonemu uzasadnione jedynie osobistą niechęcią do pracownika, wolą zaszkodzenia pracownikowi. Z kolei uporczywość polega na działaniu przez dłuższy, określony czas, przynajmniej kilkakrotnie.
Jakie zachowania mogą być uznane za mobbing?
Do zachowań, które możemy traktować jako mobbing można zaliczyć np.:
- nieprzyznawanie żadnych zadań do wykonania pracownikowi;
- bezzasadne i ciągłe krytykowanie wykonywanej przez pracownika pracy;
- poniżanie pracownika wobec innych osób;
- wyzywanie, grożenie;
- niedopuszczanie do głosu pracownika;
- naruszanie jego godności;
- rozsiewanie plotek o pracowniku.
Jak udowodnić mobbing?
Jak przy każdym przestępstwie, aby pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności karnej należy zebrać dowody jego winy. Przy przestępstwie złośliwego i uporczywego naruszania praw pracownika pierwszym dowodem przeprowadzonym w trakcie sprawy karnej będą z pewnością zeznania pokrzywdzonego. Pokrzywdzony mobbingiem winien zatem dobrze przygotować się do pierwszego przesłuchania z jego udziałem i opisać w trakcie przesłuchania zachowania sprawcy naruszające jego prawa pracownicze. W tego typu sprawach dowody z zeznań innych pracowników potwierdzających wersję zdarzeń pokrzywdzonego mogą być trudne do uzyskania. Pozostali pracownicy w obawie o utratę pracy mogą nie chcieć zeznawać na niekorzyść pracodawcy.
Pokrzywdzony winien zatem zebrać korespondencję mailową, smsową lub internetową ukazującą w jaki sposób był traktowany. Często wykorzystywane są dowody z nagrań dyktafonu. Pokrzywdzony musi wiedzieć, że nawet potajemne nagrywanie rozmowy, w której sam uczestniczy nie jest przestępstwem i nagrania takie można wykorzystać w trakcie sprawy karnej. Jeżeli pokrzywdzony jest ofiarą mobbingu warto na potrzeby procesu karnego uzyskać nagrania wykazujące mobbing.
W celu ustalenia czy zachowania pracodawcy noszą znamiona mobbingu warto skonsultować się z adwokatem od spraw karnych i ustalić jakie prawa przysługują ofierze mobbingu.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki

Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie