Pranie brudnych pieniędzy
Na czym polega przestępstwo prania brudnych pieniędzy? Przykłady przestępstwa prania brudnych pieniędzy? Co grozi za pranie brudnych pieniędzy?
Na czym polega pranie brudnych pieniędzy?
Przestępstwo określone w art. 299 § 1 kodeksu karnego polega na:
- przyjmowaniu;
- posiadaniu;
- używaniu;
- przekazywaniu za granicę;
- wywożeniu za granicę;
- ukrywaniu;
- dokonywaniu transferu lub konwersji;
- pomaganie do przenoszenia własności lub posiadania;
- podejmowaniu innych czynności mogących udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia, miejsca umieszczenia, wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku wartości majątkowych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem przestępstwa.
Pranie brudnych pieniędzy polega zatem na legalizowaniu dochodów osiągniętych niezgodnie z prawem.
Przykłady prania brudnych pieniędzy
- tzw. smurfing- wpłacanie przez większą ilość podstawionych osób niewielkich kwot pieniężnych, co nie wymaga weryfikacji tożsamości podmiotów transakcji;
- zawyżanie obrotów legalnie działających firm, w których trudno jest zweryfikować faktyczny obrót (w szczególności w branżach usługowych);
- fikcyjne transakcje na podstawie podrobionych dokumentów;
- fikcyjne kredyty- zaciągnięcie kredytu w banku, a następnie spłacanie go z pieniędzy pochodzących z innego fikcyjnego kredytu;
- zawyżanie lub zaniżanie faktur w obrocie międzynarodowym;
W jednej ze spraw prowadzonych przez Kancelarię oskarżonym organy ścigania zarzuciły przeznaczenie nielegalnie uzyskanego dochodu na zakup nieruchomości oraz ruchomości za pośrednictwem zaufanych osób, a także z wykorzystaniem wielu podmiotów gospodarczych, nad którymi oskarżeni mieli sprawować kontrolę. Ponadto oskarżeni mieli lokować środki na specjalnie zakładanych do takich celów kontach bankowych, prowadzonych przez banki mające swoje siedziby poza granicami kraju.
Co grozi za pranie brudnych pieniędzy?
Z istoty przestępstwa prania brudnych pieniędzy wynika, że zaangażowanych w proceder jest wiele osób. Zazwyczaj przestępstwo prania brudnych pieniędzy popełnione jest w związku z kierowaniem lub udziałem w grupie przestępczej. Pranie brudnych pieniędzy zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca działa w porozumieniu z innymi osobami kara może wynosić od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Jeżeli czyn został popełniony w ramach udziału w zorganizowanej grupy przestępczej górna granica zagrożenia karą jest zwiększona o połowę.
Sprawy związane z praniem brudnych pieniędzy mają zawsze skomplikowany charakter wymagający udziału adwokata od początku sprawy karnej.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie