Uniewinnienie – kiedy sąd uniewinnia oskarżonego
W jakich sytuacjach sąd wydaje wyrok uniewinniający? Co jest podstawą uniewinnienia? Kiedy można wnosić o uniewinnienie?
Przepisy kodeksu postępowania karnego zobowiązują sąd do wydania wyroku uniewinniającego w ściśle określonych sytuacjach opisanych poniżej.
Czynu nie popełniono
Sąd stwierdza wtedy, że opisane w akcie oskarżenia zdarzenie nie miało miejsca. Jako przykład można wskazać sytuację, w której określonej osobie zarzucono popełnienie kradzieży, a przedmiot, o którym sądzono, że został skradziony został odnaleziony przez właściciela.
Brak danych uzasadniających popełnienie przestępstwa
Naczelną zasadą procesu karnego jest udowodnienie oskarżonemu jego winy. Jeżeli zgromadzone dowody nie wskazują w sposób nie budzący żadnych wątpliwości, że podsądny dopuścił się zarzucanego mu czynu obowiązkiem sądu jest wydanie wyroku uniewinniającego.
Czyn nie zawiera znamion ustawowych czynu zabronionego
Jeżeli czyn zarzucany oskarżonemu nie wypełnia wszystkich wskazanych w konkretnym przepisie karnym przesłanek sąd także wydaje wyrok uniewinniający. Znamiona czynu zabronionego to całokształt cech charakteryzujących przestępstwo, które muszą zaistnieć, aby ustalić winę oskarżonego.
Ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa
W tym przypadku chodzi np. o takie okoliczności wyłączające winę jak wiek sprawcy, błąd co do okoliczności wyłączającej odpowiedzialność lub nieświadomość bezprawności. Dodatkowo w przypadku gdy doszło np. do obrony koniecznej, działania w stanie wyższej konieczności sąd również uniewinnia oskarżonego.
Z powyższego wynika, że istnieje wiele możliwości wydania wyroku uniewinniającego. Znajomość przepisów prawa karnego oraz procedury karnej daje szanse na podjęcie skutecznej obrony w celu wydania przez sąd wyroku uniewinniającego.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie