Wyrok nakazowy
Na czym polega wyrok nakazowy? Jak złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego? Dlaczego należy odbierać korespondencję z sądu?
Na czym polega wyrok nakazowy?
W sprawach karnych sąd może wydać wyrok nakazowy jeżeli ma możliwość orzeczenia kary pozbawienia wolności lub kary grzywny. Sąd może to uczynić w sprawach karnych, w których w postępowanie przygotowawcze toczyło się w formie dochodzenia. Podstawą wydania wyroku nakazowego jest przekonanie sądu oparte o zgromadzone dowody, że okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości. Taki wyrok sąd wydaje na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron. Wydając wyrok nakazowy sąd nie może wymierzyć oskarżonemu kary pozbawienia wolności, a jedynie karę ograniczenia wolności lub grzywny. Dodatkowo może orzec środki karne lub środki kompensacyjne.
Jak złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego?
Od wyroku nakazowego oskarżonemu przysługuje sprzeciw. Należy go złożyć do sądu w terminie 7 dni od daty otrzymania wyroku nakazowego. Sprzeciwu od wyroku nakazowego nie trzeba uzasadniać. Sądowi wystarczy wręcz jednozdaniowe oświadczenie, że oskarżony składa sprzeciw od określonego wyroku nakazowego. W przypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu od wyroku nakazowego sprawa zostanie rozpoznana na ogólnych zasadach. Jeżeli oskarżony nie wniesie sprzeciwu z upływem terminu do jego wniesienia wyrok nakazowy staje się prawomocny.
Dlaczego należy odbierać korespondencję z sądu?
Wielokrotnie do Kancelarii zgłaszają się klienci, którzy nie wiedzieli, że sąd wydał wobec nich wyrok nakazowy i nie złożyli w terminie sprzeciwu od takiego wyroku. Zazwyczaj nie można wtedy zaskarżyć skutecznie orzeczenia i spowodować, aby sąd rozpoznał sprawę na rozprawie. Istnieje co prawda możliwość złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu. Wykazać trzeba jednak, że sprzeciw nie został odebrany z przyczyny niezależnej od oskarżonego. Sama zmiana miejsca pobytu nie może być powodem przywrócenia terminu do złożenia sprzeciwu od wyroku nakazowego. Oskarżony bowiem ma obowiązek informowania o każdorazowej zmianie miejsca pobytu lub zamieszkania trwającej powyżej 7 dni. Jeżeli tego nie uczynił i nie odebrał wyroku nakazowego, bo zmienił miejsce pobytu sąd nie przywróci terminu do złożenia sprzeciwu. W interesie oskarżonego jest zatem odbiór korespondencji i stałe monitorowanie co się w jego sprawie dzieje. Tylko wtedy będzie w stanie podjąć skuteczną obronę swoich interesów.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie