Znęcanie się – artykuł 207 kodeksu karnego
Znęcanie się – artykuł 207 kodeksu karnego
Na czym polega przestępstwo znęcania się? Jakie są formy znęcania się? Jakie są skutki znęcania się? Co grozi za popełnienie przestępstwa znęcania się?
Na czym polega przestępstwo znęcania się?
Przestępstwo opisane w art. 207 kodeksu karnego polega na stosowaniu przemocy fizycznej i psychicznej wobec osoby najbliższej lub innej osoby pozostającej w stosunku zależności od sprawcy. Osobą najbliższą zgodnie z kodeksem karnym jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. Pojęcie znęcania się oznacza zazwyczaj powtarzające zachowania się sprawcy naruszające dobra pokrzywdzonego.
Jakie są formy znęcania się?
Znęcanie może przybrać formy przemocy fizycznej lub psychicznej.
Przemoc fizyczna może polegać na: szarpaniu, kopaniu, popychaniu, obezwładnianiu, duszeniu, odpychaniu, przytrzymywaniu, policzkowaniu, biciu otwartą ręką, pięściami, różnymi przedmiotami, przypalaniu papierosem, pozostawieniu w niebezpiecznym miejscu, nieudzieleniu niezbędnej pomocy. Każda czynność naruszająca nietykalność cielesną może być uznana za formę znęcania się.
Przemoc psychiczna to np.: wyśmiewanie opinii, poglądów, przekonań, religii, pochodzenia, narzucanie swojego zdania, stałe ocenianie, krytyka, wmawianie choroby psychicznej, izolowanie, kontrolowanie, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, wymuszanie posłuszeństwa i podporządkowania, ograniczanie snu, pożywienia i schronienia, wyzywanie, używanie wulgarnych epitetów, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, stosowanie gróźb, szantażowanie. Także przemoc ekonomiczna i seksualna stanowi formę znęcania się sprawcy nad pokrzywdzonym.
Jakie są skutki znęcania się?
Najczęstszymi skutkami przestępstwa znęcania się są: urazy, rany, złamania, stłuczenia, zadrapania, siniaki, poparzenia, zespół stresu pourazowego, życie w chronicznym stresie, poczuciu zagrożenia, strachu, lęku, napady paniki, bezsenność, zaburzenia psychosomatyczne, zniszczenie poczucia mocy sprawczej ofiary, poczucia własnej wartości i godności, uniemożliwienie podjęcia jakichkolwiek działań niezgodnych z zasadą posłuszeństwa, osłabienie psychicznych i fizycznych zdolności stawiania oporu oraz odizolowanie od innych, całkowite uzależnienie ofiary od sprawcy, pozostawanie w ciągłym strachu.
Co grozi za popełnienie przestępstwa znęcania się?
Przestępstwo znęcania się zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jeżeli ofiarą przestępstwa jest osoba nieporadna ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli znęcanie się jest połączone ze szczególnym okrucieństwem sprawcy grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. W wypadku gdy pokrzywdzony w wyniku znęcania się targnie się na własne życie kara pozbawienia wolności może wynieść od 2 do 12 lat.
Przestępstwo znęcania się stanowi jedno z najczęściej wykrywanych czynów przez organy ścigania. Podstawą skazania sprawcy muszą być starannie zebrane dowody wykazujące, że doszło do przemocy fizycznej i psychicznej. W tym celu warto skonsultować się z adwokatem w celu oceny sytuacji procesowej zarówno pokrzywdzonego jaki i podejrzanego o popełnienie przestępstwa znęcania się.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie