Grzywna
Grzywna. Zamiana grzywny na karę pozbawienia wolności. Wniosek o umorzenie grzywny. Wniosek o rozłożenie grzywny na raty. Adwokat sprawy karne Warszawa
Grzywna
Grzywna jest jedną z kar możliwych do orzeczenie w sprawie karnej. Sąd wymierza grzywnę jeżeli przepis kodeksu karnego pozwala na jej wymierzenie za przypisane sprawcy przestępstwo. Sąd może także wymierzyć taką karę obok kary pozbawienia wolności jeżeli przyjmie, że sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub korzyść taką na skutek przestępstwa osiągnął. Wymierzając grzywnę sąd określa liczbę stawek dziennych grzywny oraz wysokość stawki dziennej grzywny. Sąd może orzec od 10 do 540 stawek dziennych grzywny. Z kolei wysokość jednej stawki może ustalić od 10 do 2000 złotych. Określając ją sąd bierze pod uwagę sytuację rodzinną i majątkową oskarżonego.
Zamiana grzywny na karę pozbawienia wolności
Brak zapłaty zasądzonej grzywny może spowodować, że skazany trafi do zakładu karnego. W przypadku bowiem gdy egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna sąd zarządzi wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności jeżeli skazany nie wyrazi zgody na zamianę grzywny na pracę społecznie użyteczną, uchyla się od wykonywania takiej pracy lub zamiana taka jest niemożliwa albo niecelowa. Zastępcza kara pozbawienia wolności może być orzeczona na czas nieprzekraczający 12 miesięcy oraz górnej granicy kary przewidzianej za konkretne przestępstwo. Jeżeli kodeks nie przewiduje pozbawienia wolności za przypisane przestępstwo to zastępcza kara pozbawienia wolności nie może przekraczać 6 miesięcy.
Wniosek o rozłożenie grzywny na raty
Skazany może złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty wykazując, że natychmiastowa jej zapłata będzie zbyt uciążliwa dla skazanego lub jego rodziny. Sąd uwzględniając taki wniosek może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku poczynając od dnia wydania postanowienia o rozłożeniu grzywny. W szczególnych wypadkach, zwłaszcza jeżeli wysokość grzywny jest znaczna sąd może orzec raty na okres do 3 lat.
Wniosek o umorzenie grzywny
Jeżeli skazany z przyczyn od niego niezależnych nie uiścił grzywny, a wykonanie jej w innej formie jest niemożliwe lub niecelowe sąd może w szczególnie uzasadnionych wypadkach grzywnę umorzyć w części, a w wyjątkowych wypadkach także w całości.
Adwokat sprawy karne Warszawa
W sprawach karnych sądy bardzo często wymierzają karę grzywny. Skazany musi pamiętać o obowiązku jej uiszczenie. Brak zapłaty grzywny może skończyć się umieszczeniem skazanego w zakładzie karnym. W każdej sprawie karnej należy skorzystać z pomocy adwokata, który oceni sytuacją prawną oskarżonego.
Skontaktuj się z adwokatem od spraw karnych w Warszawie.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie