Kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą
Na czym polega kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą? Zarzut kierowania grupą przestępczą? Co grozi za kierowanie grupą przestępczą? Adwokat sprawy karne Warszawa
Na czym polega kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą?
Kierowanie grupą przestępczą jest jedną z form przestępstwa opisanego w art. 258 kodeksu karnego. Od tego czy sąd przyjmie zachowanie sprawcy jako kierowanie grupą przestępczą bądź udział w grupie przestępczej zależy kwalifikacja prawna czynu. Zazwyczaj osoba kierująca grupą przestępczą z uwagi na swoją wiodącą rolę w całym procederze ponosi surowszą odpowiedzialność karną niż pozostałe osobą biorące udział w grupie przestępczej. Kierowanie grupą przestępczą to sprawowanie kontroli nad taką grupą, wydawanie poleceń i podejmowanie kluczowych dla grupy decyzji. Co istotne kierowanie może mieć charakter samodzielny lub grupą może kierować kilka osób. Kierowanie może mieć również charakter stały lub tymczasowy. Sądy przyjmują, że kierować grupą może nie tylko osoba stojąca na czele całej grupy, ale również osoby kierujące istotnymi działami grupy nawet jeżeli ich funkcja kierownicza była sprawowana krótkotrwale. Nie jest wymagane, aby kierujący grupą był w całej strukturze osobą najważniejszą. Sprawca może kierować szerszą strukturą grupy nawet jeżeli wyżej w hierarchii są inne osoby.
Zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą
Organy ścigania stawiają zarzut kierowania grupą przestępczą osobą stojącym najwyżej w hierarchii grupy. Swoje ustalenia czynią w oparciu o dowody uzyskane często w wyniku pracy operacyjnej, stosowanym podsłuchom wobec członków grupy oraz zeznaniom bądź wyjaśnieniom osób, które same wchodziły w skład grupy bądź mają wiedzę o istnieniu i sposobie funkcjonowania grupy przestępczej. Linia obrony osób, którym zarzuca się kierowanie lub udział w grupie przestępczej polega na kwestionowaniu dowodów niekorzystnych dla oskarżonego, kwestionowaniu faktu istnienia samej grupy lub roli poszczególnych osób, którym zarzuca się kierowanie lub udział w grupie przestępczej.
Co grozi za kierowanie grupą przestępczą?
Kierowanie grupą przestępczą jest zagrożone karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto zarzuty kierowania grupą przestępczą powiązane są z innymi przestępstwami popełnianymi w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, za które grozi często jeszcze surowsza kara. Także sprawca prawomocnie skazany za kierowanie grupą przestępczą musi liczyć się surowszymi konsekwencjami w trakcie wykonywania kary pozbawienia wolności, np. może ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie dopiero po odbyciu ¾ kary.
Adwokat sprawy karne Warszawa
W sprawach związanych z zarzutami kierowania grupą przestępczą udział adwokata jest kluczowy już przy pierwszych czynnościach procesowych. Sprawy karne tego typu są zazwyczaj wieloosobowe, a śledztwo może trwać nawet kilka lat. W sprawach tego typu stosowane są długotrwałe tymczasowe aresztowania. Udział adwokata specjalizującego się w sprawach karnych pozwoli na przyjęcie odpowiedniej linii obrony korzystnej dla oskarżonego.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie