Konfiskata samochodu
Kiedy sąd orzeka konfiskatę samochodu? Jakie warunki muszą być spełnione przy konfiskacie samochodu? Adwokat od spraw karnych w Warszawie.
Konfiskata samochodu
Zgodnie z nowymi przepisami w Kodeksie Karnym, które weszły w życie 14 marca 2024 roku, nietrzeźwi kierowcy będą ponosić jeszcze surowsze konsekwencje. Osoby, które prowadzą pojazd mając powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, będą tracić swoje auto, bez względu na to, czy spowodowali wypadek czy nie. Procedura będzie przebiegać w następujący sposób: po zatrzymaniu policja tymczasowo zajmie pojazd na okres do 7 dni. Następnie prokurator podejmie decyzję o zabezpieczeniu samochodu, a sąd w wyroku orzeknie jego przepadek. Sąd ma jednak w szczególnie uzasadnionych sytuacjach możliwość odstąpienia od orzeczenia przepadku. Warto również zaznaczyć, że sprawca utraci pojazd również w przypadku, gdy spowoduje wypadek w stanie nietrzeźwości, a zawartość alkoholu w organizmie była wyższa niż jeden promil. Sąd może też orzec przepadek jeżeli zawartość ta była niższa niż promil w trakcie spowodowania wypadku.
Przepadek równowartości zamiast konfiskaty samochodu
Nowe przepisy uwzględniają także sytuacje kierowania pojazdem nienależącym do sprawcy lub będącym we współwłasności. W takich przypadkach sąd może orzec przepadek równowartości pojazdu. Wartość pojazdu będzie ustalana na podstawie danych z polisy ubezpieczeniowej lub w przypadku braku polisy na podstawie średniej wartości rynkowej odpowiadającej pojazdom podobnym. Innymi słowy, sprawca będzie musiał pokryć koszty równoważne wartości pojazdu, który prowadził. Oszacowanie wartości pojazdu będzie oparte na średniej wartości rynkowej, a nie na indywidualnej ocenie stanu konkretnego egzemplarza. Takie podejście ma zapobiec faworyzowaniu sprawców wypadków, których pojazd został uszkodzony, a tym samym jego wartość uległa obniżeniu.
Konfiskata samochodu kierowanego przez zawodowego kierowcę
Jeśli chodzi o zawodowych kierowców, którzy prowadzili pojazd służbowy niebędący ich własności i znajdowali się w stanie nietrzeźwości, sąd nie orzeknie przepadku a nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Adwokat od spraw karnych w Warszawie
Praktyka pokaże jak te przepisy będą stosowane przez sądy. Już na pierwszy rzut oka widać, że nowe regulacje nie traktują równo wszystkich sprawców. Surowsze konsekwencje poniesie osoba kierująca droższym pojazdem, także nietrzeźwi kierowcy prowadzący pojazd swojego pracodawcy w ramach obowiązków służbowych będą łagodniej traktowani.
W każdej sprawie karnej, także tej, w której grozi sprawcy konfiskata samochodu należy skontaktować się z adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie