Zawieszenie wykonania kary
Uznając oskarżonego za winnego zarzucanego mu czynu lub czynów sąd może wymierzyć mu karę pozbawienia wolności. Sąd może zdecydować także, że sprawca zasługuje jednak na dobrodziejstwo warunkowego zawieszenia wykonania kary. Nie każdą karę i nie w każdym wypadku można jednak zawiesić karę popełnienia przestępstwa.
Sąd może skorzystać z tej instytucji jedynie w przypadku, gdy wymierzona oskarżonemu kara nie przekracza jednego roku. Dodatkowo sprawca w dacie popełnienia przestępstwa nie może być skazany uprzednio na karę pozbawienia wolności. Zatem istnieją dwie zasadnicze przesłanki pozwalające na zawieszenie kary:
- kara wymierzona nie przekracza jednego roku,
- sprawca w momencie czynu nie był uprzednio skazany na karę pozbawienia wolności.
Fakt zaistnienia tych okoliczności nie oznacza jednak, że sąd automatycznie zawiesi wykonanie kary. Sąd będzie badał całokształt okoliczności sprawy, stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu, prześledzi drogę życiową podsądnego, będzie miał na uwadze jego właściwości i warunki osobiste. Aby sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności musi dojść do przekonania, że pomimo zawieszenia kary wydany wyrok spełni swoje cele, w szczególności zapobiegnie ponownemu popełnieniu przestępstwa przez oskarżonego.
Zawieszenie wykonania kary jest orzekane na okres od 1 roku do 3 lat.
Okres ten biegnie od daty uprawomocnienia się wyroku. W przypadku młodocianego oraz osoby skazanej za przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej okres ten wynosi od 2 do 5 lat.
Należy pamiętać, że zawieszając wykonanie kary sąd może nałożyć na oskarżonego szereg obowiązków w postaci:
- informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby,
- przeproszenia pokrzywdzonego,
- wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,
- wykonywania pracy zarobkowej, do nauki lub przygotowania się do zawodu,
- powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,
- poddania się terapii uzależnień,
- poddania się terapii, w szczególności psychoterapii lub psychoedukacji,
- uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych,
- powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
- powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób lub zbliżania się do pokrzywdzonego lub innych osób,
- opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym,
- innego stosownego postępowania w okresie próby, które może zapobiec popełnieniu ponownie przestępstwa.
Nakładając obowiązek powstrzymywania się od kontaktowania z pokrzywdzonym lub innymi osobami sąd określi minimalną odległość od tych osób, którą skazany musi zachować. Nakładając obowiązek opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w przypadku skazania za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby najbliższej sąd określi sposób kontaktu z taką osobą.
Jeżeli sąd nie orzekł środka kompensacyjnego sąd może zobowiązać do naprawienia szkody. Może też nałożyć świadczenie pieniężne.
Kiedy sąd orzeka dozór kuratora?
Zawieszając wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może w okresie próby oddać skazanego pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym. Dozór jest obowiązkowy wobec młodocianego sprawcy przestępstwa umyślnego, sprawcy recydywisty, a także wobec sprawcy przestępstwa popełnionego w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych oraz sprawcy, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej.
Specjalizacje Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie