Jak przebiega sprawa karna?
Sprawa karna to sprawa wynikająca z popełnienia czynu, który jest przestępstwem lub wykroczeniem.
Jak przebiega sprawa karna w postępowaniu przygotowawczym?
Jeżeli na skutek zawiadomienia o przestępstwie lub z urzędu organy ścigania otrzymają informację o popełnieniu czynu zabronionego zostanie wszczęte postępowanie sprawdzające. W tej fazie policja weryfikuje czy został popełniony czyn zabroniony i czy stanowi on przestępstwo oraz ustala sprawcę tego czynu. Zbiera również niezbędne dane o potencjalnym sprawcy. Następnie wydaje postanowienie o przedstawieniu zarzutów osobie podejrzanej o popełnienie przestępstwa oraz przesłuchuje podejrzanego.
Z tą chwilą sprawa karna toczy się przeciwko określonej osobie. Postępowanie przygotowawcze ma na celu wyjaśnienie wszelkich istotnych okoliczności sprawy z karnego punktu widzenia oraz zebranie niezbędnych dowodów wskazujących, że podejrzany popełnił przestępstwo. Jeżeli zebrane dowody potwierdzają fakt popełnienia przestępstwa policja lub prokurator sporządzają akt oskarżenia i kierują go do sądu właściwego do rozpoznania danej sprawy karnej.
Sprawa karna w sądzie
Po wpłynięciu aktu oskarżenia do sądu gospodarzem sprawy karnej staje się sąd. Sąd wysyła odpis aktu oskarżenia oskarżonemu. W tej fazie postępowania osoba, której w postępowaniu przygotowawczym organy ścigania postawiły zarzuty przestaje być podejrzanym, a staje się oskarżonym. Sąd wyznacza termin rozprawy, o którym zawiadamia oskarżonego, jego obrońcę oraz prokuratora występującego jako oskarżyciel publiczny.
Następnie sąd wzywa wskazanych w akcie oskarżenia świadków. Na rozprawie sąd przeprowadza postępowanie dowodowe- odbiera wyjaśnienia od oskarżonego oraz przesłuchuje świadków. Ponadto sąd przeprowadza dowody wnioskowane przez strony oraz dopuszcza dowody z własnej inicjatywy. Jeżeli sąd uznaje, że zostały przeprowadzone dowody wystarczające do wydania wyroku zamyka przewód sądowy i oddaje głosy stronom. Prawo głosu jako ostatniemu przysługuje obrońcy oskarżonego oraz samemu oskarżonemu. Po wysłuchaniu stanowisk stron procesu sąd ogłasza wyrok bezpośrednio po rozprawie lub odracza jego wydanie na czas nieprzekraczający 14 dni.
Ogłaszając wyrok sąd może uniewinnić oskarżonego, umorzyć postępowanie, warunkowo umorzyć postępowanie lub uznać oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzyć określoną w kodeksie karnym karę.
Sprawa karna w postępowaniu wykonawczym
Jeżeli wyrok w sprawie karnej jest prawomocny podlega niezwłocznemu wykonaniu. Wyrok wykonuje sąd, który wydał wyrok w I instancji. Jeżeli sąd wymierzył karę pozbawienia wolności wzywa skazanego do stawienia się we właściwym zakładzie karnym do odbycia kary. Sąd I instancji orzeka o ewentualnym odroczeniu wykonania kary ze względu na szczególną sytuację skazanego.
Jeżeli skazany odbywa karę to o ewentualnej przerwie w jej odbywaniu lub o warunkowym przedterminowym zwolnieniu z odbycia reszty kary orzeka sąd okręgowy jako sąd penitencjarny.
Sprawa karna obejmuje zatem postępowanie przygotowawcze przed organami ścigania, postępowanie sądowe oraz postępowanie związane z wykonaniem prawomocnego wyroku karnego. W każdej fazie sprawy karnej oskarżony może korzystać z pomocy adwokata, który ma obowiązek działać tylko i wyłącznie na korzyść oskarżonego, w szczególności ustalić właściwą linię obrony, składać wnioski dowodowe, zadawać pytania świadkom oraz sporządzać apelację lub zażalenie od niekorzystnego orzeczenia. W każdej sprawie karnej warto ustanowić adwokata swoim obrońcą. Tylko w ten sposób oskarżony będzie mógł podjąć skuteczną obronę.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie