Stalking – na czym polega przestępstwo stalkingu
Stalking- na czym polega? Jak reagować na stalking? Jak się bronić przed stalkingiem?
Do Kancelarii zgłasza się coraz więcej osób, które czują się niepokojone przez innych. We wpisie opisuję co należy zrobić jeżeli jesteś ofiarą stalkingu.
Czym jest stalking?
Stalking jest przestępstwem polegającym na uporczywym nękaniu innej osoby czym wzbudza się u niej uzasadnione poczucie zagrożenia, poniżenia, udręczenia lub istotnie narusza prywatność tej osoby. Przestępstwo stalkingu zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Ściganie takiego czynu następuje na wniosek osoby pokrzywdzonej.
Jakie są formy stalkingu?
Do najczęstszych przykładów stalkingu należą:
– rozpowszechnianie kłamstw lub plotek na temat pokrzywdzonego ;
– stałe próby nawiązania kontaktu przez osoby trzecie, wypytywanie o pokrzywdzonego;
– stosowanie gróźb lub szantażu;
– wykonywanie częstych lub głuchych telefonów, także w porach nocnych;
– wysyłanie dużej ilości listów, smsów, maili;
– śledzenie pokrzywdzonego;
– niszczenie rzeczy należących do pokrzywdzonego;
– przemoc fizyczna;
– naruszanie integralności cielesnej pokrzywdzonego;
– pozostawianie wiadomości pod drzwiami;
– włamania do domu lub samochodu pokrzywdzonego;
– wykonywanie zdjęć pokrzywdzonemu bez jego zgody;
– publikowanie zdjęć pokrzywdzonego i komentarzy na jego temat w internecie.
Wskazane zachowania to jedynie przykłady, które mogą być uznane za formy stalkingu. To przestępstwo ma charakter wieloczynowy. Musi także występować przesłanka uporczywości nękania.
Jak się bronić przed stalkingiem?
Jeżeli jesteś ofiarą stalkingu należy być stanowczym i nie zwlekać z zawiadomieniem organów ścigania o popełnionym na Twoją szkodę przestępstwie. Nie należy wdawać się w dyskusje ze stalkerem, odpowiadać na jego wiadomości lub maile. Nie odbierać od niego telefonu. Wszelkie dowodu stalkingu trzeba dokumentować na potrzeby postępowania karnego. Jak każde zawiadomienie o przestępstwie w przypadku stalkingu należy upewnić się czy zachowania określonej osoby wyczerpują przesłanki uporczywego nękania. Ze stalkerem nie warto w żaden sposób negocjować.
Doświadczenie zawodowe wynikające z prowadzenia tego typu spraw pokazuje, że nie warto godzić się na mediację ze stalkerem. W celu uzyskania łagodniejszego wyroku stalker może próbować mediacji z pokrzywdzonym. Pamiętać jednak trzeba, że zazwyczaj sprawcy stalkingu to osoby z co najmniej zaburzoną osobowością , które pomimo wyroku sądowego mogą ponownie próbować niepokoić swoją ofiarę. Jak wskazałem na wstępie pokrzywdzony musi być stanowczy w relacjach ze stalkerem. Po postawieniu stalkerowi zarzutów warto dopilnować, aby prokurator zastosował wobec stalkera środki zapobiegawcze np. w postaci zakazu kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonego. W postępowaniu sądowym z kolei należy dążyć do wymierzenia sprawcy odpowiedniej kary oraz środków karnych zakazu zbliżania się i kontaktowania z ofiarą stalkingu.
Jeżeli czujesz się nękany przez inną osobę nie zwlekaj z podjęciem odpowiednich kroków. Warto skonsultować się z adwokatem i porozmawiać co możesz zrobić, aby uwolnić się od stalkera.
Skontaktuj się z kancelarią – Adwokat Andrzej Srocki
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych i rozwodowych w Warszawie